Početna stranica Početna stranica

SONALIA
sertralin

UPUTSTVO ZA LEK


Sonalia

film tablete; 50 mg

28 film tableta


Ime leka, oblik, jačina i pakovanje


Proizvođač: Jadran Galenski laboratorij d.d.


Adresa: Pulac bb, 51000 Rijeka, Hrvatska


Podnosilac zahteva: Jadran Galenski Laboratorij DD" predstavništvo Beograd Adresa: Mirijevski Bulevar 37a, 11000 Beograd



Sonalia; 50 mg; film tablete; INN: sertralin


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da koristite ovaj lek.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek SONALIA i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek SONALIA

  3. Kako se upotrebljava lek SONALIA

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek SONALIA

  6. Dodatne informacije


  1. ŠTA JE LEK SONALIA I ČEMU JE NAMENJEN


    Sonalia sadrži aktivni sastojak sertralin. Sertralin pripada grupi lekova koji se zovu selektivni inhibitori ponovnog preuzimanja serotonina (SSRI). Ovi lekovi se koriste za lečenje depresije i/ili poremećaja anksioznosti.


    Sonalia se može koristiti za terapiju:

    - depresije i prevenciju ponovnog javljanja depresije (kod odraslih),


    - socijalnog anksioznog poremećaja (kod odraslih),

    • posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) (kod odraslih),

    • paničnog poremećaja (kod odraslih),

    • opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OKP) (kod odraslih i dece i adolescenata uzrasta 6-17 godina).


      Depresija je klinička bolest sa simptomima kao što su osećanje tuge, nemogućnost normalnog spavanja ili uživanja u životu kako ste navikli.


      OKP i panični poremećaj su bolesti povezane sa anksioznošću, koje imaju simptome kao što su postojanje stalne uznemirenosti zbog upornih ideja (opsesija), koje Vas teraju da ponavljate rituale (kompulzije).


      PTSP je stanje koje se javlja nakon veoma emotivnog traumatskog iskustva i ima simptome koji su slični depresiji i anksioznosti. Poremećaj socijalne anksioznosti (socijalne fobije) je bolest povezana sa anskioznošću. Za nju su karakteristična osećanja intenzivne anksioznosti ili uznemirenosti u socijalnim situacijama (na primer: razgovaranje sa nepoznatima, javni govor, jedenje ili pijenje ispred drugih ili zabrinutost da ćete se možda neprilično ponašati).


      Lekar će odlučiti da li ovaj lek odgovara za lečenje Vaše bolesti.


      Ako niste sigurni zbog čega Vam je propisan lek Sonalia, razgovarajte sa lekarom.


  2. ŠTA TREBA DA ZNATE PRE NEGO ŠTO UZMETE LEK SONALIA


    Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.


    Lek SONALIA ne smete koristiti:


    • Ako ste alergični (preosetljivi) na sertralin ili na neki drugi sastojak leka Sonalia.

    • Ako uzimate, ili ste u prošlosti uzimali, lekove koji se zovu inhibitori monoaminooksidaze (MAOI, kao što su selegilin, moklobemid) ili lekove slične lekovima MAOI grupe (kao što je linezolid). Ako prekinete lečenje sertralinom, morate sačekati najmanje nedelju dana pre nego što počnete sa terapijom lekovima MAOI grupe. Nakon prekidanja terapije lekovima MAOI grupe, morate čekati najmanje 2 nedelje pre nego što smete da otpočnete lečenje sertralinom.

    • Ako uzimate lek koji se zove pimozid (antipsihotik).


      Kada uzimate lek SONALIA, posebno vodite računa:

      Lekovi ne odgovaraju uvek svima. Recite lekaru pre nego što počnete da uzimate lek Sonalia ako trenutno

      patite, ili ste u prošlosti patili, od nekog od sledećih stanja:

    • Epilepsija ili napadi u prošlosti. Ako dobijete napad (konvulziju), odmah se obratite lekaru.

    • Ako ste patili od manično-depresivne bolesti (bipolarnog poremećaja) ili shizofrenije. Ako imate manične epizode, odmah se obratite lekaru.

    • Ako imate, ili ste prethodno imali suicidalne misli (vidi ispod – „Razmišljanja o samoubistvu i pogoršanje depresije ili anksioznog poremećaja“).

    • Serotoninski sindrom. U retkim slučajevima može se javiti ovaj sindrom kada uzimate određene lekove u isto vreme kad i sertralin (za simptome vidi tačku 4. „Moguća neželjena dejstva“). Lekar Vas je sigurno obavestio o tome da li ste od ovoga patili u prošlosti.

    • Ako imate nizak nivo natrijuma u krvi, zato što se to može javiti kao posledica lečenja lekom Sonalia.

      Takođe, recite lekaru ako uzimate određene lekove za hipertenziju, pošto ovi lekovi isto tako mogu da

      izmene nivo natrijuma u krvi.

    • Posebno vodite računa ako spadate u starije osobe, zato što kod Vas može postojati veći rizik od niskog nivoa natrijuma u krvi (videti iznad).

    • Oboljenje jetre; lekar će možda odlučiti da Vam da manje doze leka Sonalia.

    • Šećerna bolest; nivo glukoze u krvi može da se promeni zbog leka Sonalia i možda će Vaši lekovi za šećernu bolest morati da se prilagode.

    • Ako ste patili od poremećaja krvarenja ili ako ste uzimali lekove koji razređuju krv (npr. acetilsalicilnu kiselinu (aspirin) ili varfarin), zato što se može povećati rizik od krvarenja.

    • Ako ste dete ili adolescent mlađi od 18 godina. Lek Sonalia kod dece i adolescenata starosti 6-17 godina ne sme da se koristi, osim ako ne pate od opsesivno-kompulzivnog poremećaja. Ako se lečite od ovog

      poremećaja, lekar će želeti da Vas pažljivo prati (vidi ispod: „Upotreba kod dece i adolescenata“).

    • Ako imate elektrokonvulzivnu terapiju (EKT).


      Nemir/Akatizija:

      Upotreba sertralina povezivana je sa akatizijom (zabrinjavajuća uznemirenost i potreba za kretanjem, često

      nemogućnost mirnog sedenja ili stajanja). Najveća verovatnoća da se ovo javi je tokom prvih nekoliko nedelja terapije. Povećavanje doze može biti štetno za pacijente kod kojih se jave ovi simptomi.


      Simptomi obustave leka:

      Po prekidu lečenja sertralinom često se javljaju simptomi obustave, naročito nakon naglog prekida terapije (vidi tačku 4. „Moguća neželjena dejstva“). Rizik od nastanka simptoma obustave zavisi od dužine trajanja terapije, primenjene doze i ritma snižavanja doze. Simptomi su uglavnom blagi ili umereni; mada kod manjeg broja pacijenata mogu biti teški. Oni se obično javljaju tokom prvih nekoliko dana nakon prekidanja terapije. U načelu, ovi simptomi se sami povlače i potpuno nestaju u roku od 2 nedelje. Kod nekih pacijenata oni mogu da traju i duže (2-3 meseca ili više). Kada se prekida terapija lekom Sonalia, preporučuje se postepeno smanjivanje doze tokom perioda od nekoliko nedelja ili meseci, u zavisnosti od potreba pacijenata.


      Razmišljanja o samoubistvu i pogoršanje depresije ili anksioznog poremećaja:

      Ako ste depresivni i/ili imate anksiozni poremećaj, možda ćete nekada pomisliti da povredite sebe ili da se

      ubijete. To može da se pojača kada se prvi put uvede terapija antidepresivima, pošto je svim ovim lekovima potrebno vreme da počnu da deluju, obično oko dve nedelje, ali ponekad i duže.

      Postoji veća verovatnoća da ćete ovako razmišljati:

    • Ako ste ranije razmišljali o samoubistvu ili samopovređivanju.

    • Ako ste mladi. Podaci iz kliničkih istraživanja su pokazali veći rizik od suicidnog ponašanja kod odraslih osoba mlađih od 25 godina sa psihijatrijskim stanjima, koji su lečeni antidepresivima.

      Ukoliko bilo kada počnete da razmišljate o samopovređivanju ili samoubistvu, odmah se obratite lekaru ili idite u bolnicu.

      Možda će biti korisno da kažete nekom rođaku ili bliskom prijatelju da ste depresivni ili da imate anksiozni

      poremećaj, kao i da ga zamolite da pročita ovo uputstvo. Možete ih zamoliti da Vam kažu ako misle da se Vaša depresija ili anksioznost pogoršala, ili ako su zabrinuti zbog promena u Vašem ponašanju.


      Primena leka kod dece i adolescenata:

      Lek Sonalia ne bi trebalo upotrebljavati kod dece i adolescenata mlađih od 18 godina, osim kod pacijenata sa

      opsesivno-kompulzivnim poremećajem. Pacijenti mlađi od 18 godina imaju povećani rizik od neželjenih dejstava, kao što su pokušaji samoubistava, razmišljanja o samoubistvu i neprijateljski stavovi (najčešće agresija, konfrontacija sa drugima i bes) kada se leče ovom vrstom lekova. I pored toga, može se dogoditi da lekar odluči da propiše lek Sonalia pacijentu mlađem od 18 godina, ako je to u njegovom interesu. Ako je lekar propisao Asentu pacijentu mlađem od 18 godina i Vi želite da razmotrite tu odluku, obratite mu se. Osim toga, ako se bilo koji od navedenih simptoma pojavi ili pogorša kod pacijenata mlađih od 18 godina, obavestite svog lekara. Bezbednost dugotrajne primene leka Sonalia i njegov uticaj na rast, sazrevanje, razvoj spoznajnih sposobnosti i ponašanja kod dece i adolescenata još nisu utvrđeni.


      Primena drugih lekova

      Kažite svom lekaru i farmaceutu ako uzimate ili ste do nedavno uzimali bilo koji drugi lek, uključujući i one koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.


      Neki lekovi mogu da utiču na dejstvo leka Sonalia ili sama Sonalia može da umanji dejstvo drugih lekova kada se uzimaju u isto vreme.


      Uzimanje leka Sonalia zajedno sa sledećim lekovima može da izazove ozbiljna neželjena dejstva:

    • Lekovi koji se zovu inhibitori monoaminooksidaze (MAOI) kao što je moklobemid (za lečenje depresije) i selegilin (za lečenje Parkinsonove bolesti) i antibiotik, linezolid. Nemojte koristiti lek Sonalia sa lekovima MAOI grupe.

    • Lekovi za lečenje mentalnih poremećaja (pimozid). Nemojte koristiti lek Sonalia sa pimozidom.


      Razgovarajte sa lekarom ako uzimate neki od sledećih lekova:

    • Biljni preparati koji sadrže kantarion (Hypericum perforatum). Dejstvo kantariona može da traje 1-2 nedelje. Razgovarajte sa lekarom.

    • Proizvodi koji sadrže aminokiselinu triptofan.

    • Lekovi koji se koriste protiv ozbiljnih bolova (npr. tramadol).

    • Lekovi za lečenje migrena (npr. sumatriptan).

    • Lekovi za razređivanje krvi (varfarin).

    • Lekovi protiv bolova/artritisa – nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) kao što su ibuprofen,


      acetilsalicilna kiselina (aspirin).

    • Sedativi (diazepam).

    • Diuretici.

    • Lekovi za lečenje epilepsije (fenitoin).

    • Lekovi za lečenje dijabetesa (tolbutamid).

    • Lekovi za lečenje prekomerne kiseline u želucu i čira (cimetidin).

    • Lekovi za lečenje manije i depresije (litijum).

    • Drugi lekovi za lečenje depresije (kao što su amitriptilin, nortriptilin).

    • Lekovi za lečenje shizofrenije ili drugih mentalnih poremećaja (kao što su perfenazin, levomepromazin i olanzapin).

    • Lekovi koji se koriste u lečenju srčanih aritmija, (kao što su flekainid, propafen).


      Uzimanje leka SONALIA sa hranom ili pićima


      Tablete Sonalia mogu da se uzimaju bez obzira na obroke. Ne konzumirajte alkohol dok ste na terapiji lekom Sonalia.

      Primena leka SONALIA u periodu trudnoće i dojenja

      Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom pre nego što uzmete neki lek.


      Bezbednost sertralina nije u potpunosti ustanovljena u periodu trudnoće. Ovaj lek treba primenjivati kod žena u trudnoći samo ako lekar smatra da očekivana korist za majku opravdava sve moguće rizike za fetus. Žene u reproduktivnom periodu treba da koriste odgovarajuća sredstva kontracepcije ako uzimaju sertralin.

      Proverite da li Vaša babica i lekar znaju da ste na terapiji sa lekom Sonalia. Kada se uzimaju tokom trudnoće, posebno u poslednjem tromesečju trudnoće, lekovi poput Asentre mogu povećati rizik od ozbiljnog stanja kod beba, koje se zove uporna plućna hipertenzija novorođenčeta, (PPHN), koja čini da beba diše brže i počinje da plavi. Ovi simptomi obično počinju za vreme prvih 24 sata nakon rođenja. Ako se ovo dogodi bebi odmah se obratite babici ili lekaru.

      Lek Sonalia se izlučuje u majčino mleko. Lek Sonalia ne bi trebalo primenjivati tokom dojenja, osim ako prema mišljenju lekara moguća korist za majku prevazilazi mogući rizik za odojče.


      Uticaj leka SONALIA na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama


      Psihotropni lekovi, kao što je sertralin mogu da utiču na sposobnost upravljanja motornim vozilom i rukovanje mašinama. Zbog toga nemojte voziti ni rukovati mašinama, dok se ne uverite kako ovaj lek utiče na Vašu sposobnost da obavljate ove aktivnosti.


      Važne informacije o nekim sastojcima leka SONALIA


      SONALIA film tablete sadrže mlečni šećer (laktozu).

      Ukoliko znate da ne podnosite neki od šećera, obratite se svom lekaru pre nego što počnete da

      uzimate ovaj lek.


  3. KAKO SE UPOTREBLJAVA LEK SONALIA


    Strogo se pridržavajte lekarskih uputstava o uzimanju ovog leka. Tablete Sonalia mogu da se uzimaju bez obzira na obroke.


    Lek uzimajte jednom dnevno, ili ujutro ili uveče.


    Ako imate bilo kakve nedoumice, obratite se lekaru ili farmaceutu.


    Uobičajena doza je: Odrasli:

    Depresija i opsesivno-kompulzivni poremećaj

    Za depresiju i OKP, uobičajena efikasna doza je 50 mg/dnevno. Dnevna doza može da se povećava za po

    50 mg u intervalima od najmanje nedelju dana, tokom perioda od nekoliko nedelja. Maksimalna preporučena doza je 200 mg/dnevno.


    Panični poremećaj, poremećaj socijalne anksioznosti i posttraumatski stresni poremećaj:

    Kod paničnog poremećaja, poremećaja socijalne anksioznosti i posttraumatskog stresnog poremećaja,

    lečenje treba otpočeti sa 25 mg/dnevno i povećati na 50 mg/dnevno nakon nedelju dana.

    Dnevna doza zatim može da se povećava za po 50 mg tokom perioda od nekoliko nedelja. Maksimalna preporučena doza je 200 mg/dnevno.


    Deca i adolescenti:

    Sonalia se sme koristiti samo za lečenje dece i adolescenata koji pate od OKP, uzrasta 6-17 godina.

    Opsesivno-kompulzivni poremećaj:

    Deca od 6 do 12 godina: preporučena početna doza je 25 mg/dnevno.

    Nakon nedelju dana lekar može da je poveća na 50 mg dnevno. Maksimalna doza je 200 mg dnevno.

    Adolescenti od 13 do 17 godina: preporučena početna doza je 50 mg/dnevno.

    Maksimalna doza je 200 mg dnevno.


    Ako imate probleme sa jetrom ili bubrezima, recite to svom lekaru i pratite njegova uputstva.


    Lekar će Vam savetovati koliko dugo da uzimate ovaj lek. To će zavisiti od prirode Vaše bolesti i od toga koliko dobro reagujete na terapiju. Može da prođe nekoliko nedelja pre nego što Vaši simptomi počnu da se poboljšavaju.


    Ako ste uzeli više leka SONALIA nego što je trebalo


    Ako ste slučajno uzeli previše leka Sonalia, odmah se obratite svom lekaru ili idite u najbližu zdravstvenu


    ustanovu. Uvek ponesite sa sobom pakovanje leka sa uputstvom, bez obzira da li je u njemu ostalo još leka ili ne.


    Simptomi predoziranja mogu da uključuju pospanost, mučninu i povraćanje, ubrzani rad srca, drhtavicu, nervozu, vrtoglavicu i, u retkim slučajevima, gubitak svesti.


    Ako ste zaboravili da uzmete lek SONALIA


    Ako ste zaboravili da uzmete dozu, nemojte uzimati propuštenu dozu. Sledeću dozu uzmite u predviđeno vreme. Nemojte uzimati dvostruku dozu ako ste propustili da uzmete prethodnu.


    Ako naglo prestanete da uzimate lek SONALIA

    Nemojte prestajati da uzimate lek Sonalia, osim ako Vam to nije rekao lekar. Lekar će dozu leka Sonalia postepeno smanjivati tokom nekoliko nedelja, pre nego što konačno ne prestanete da uzimate ovaj lek. Ako naglo prestanete da uzimate ovaj lek, možda ćete osetiti neželjena dejstva kao što su vrtoglavica, utrnulost, poremećaji sna, nervoza ili napetost, glavobolja, osećanje mučnine, mučnina i drhtavica. Ako se kod Vas javi bilo koje od ovih neželjenih dejstva, ili neko drugo neželjeno dejstvo, tokom prekidanja terapije lekom Sonalia, razgovarajte sa lekarom.


    Ako imate bilo kakvih dodatnih pitanja o primeni ovog leka, obratite se svom lekaru ili farmaceutu.


  4. MOGUĆA NEŽELJENA DEJSTVA

    Lek Sonalia, kao i drugi lekovi, može da ima neželjena dejstva, mada se ona ne moraju ispoljiti kod svih.


    Ako bilo koje neželjeno dejstvo postane ozbiljno ili ako primetite neko neželjeno dejstvo koje nije pomenuto u ovom uputstvu, obavestite o tome svog lekara ili farmaceuta.


    Mučnina je najčešće neželjeno dejstvo. Ona zavisi od doze i često prolazi sa nastavkom terapije.


    Odmah recite lekaru:

    Ako osetite bilo koji od sledećih simptoma nakon uzimanja ovog leka, ovi simptomi mogu biti ozbiljni.

    • Ako se javi ozbiljan osip na koži koji prouzrokuje pojavu plikova – eritem multiforme (ovo može da zahvati usta i jezik). To može biti znak stanja poznatog kao Stivens-Džonsonov sindrom ili toksične epidermalne nekrolize (TEN). Lekar će u tim slučajevima prekinuti terapiju.

    • Alergijske reakcije ili alergije, koje mogu da uključuju simptome kao što su osip na koži koji svrbi, problemi sa disanjem, šištanje, otečeni očni kapci, lice ili usne.

    • Ako se jave nervoza, zbunjenost, proliv, visoka temperatura i krvni pritisak, preterano znojenje i ubrzan rad srca. Ovo su simptomi serotoninskog sindroma. U retkim slučajevima može se javiti ovaj sindrom kada uzimate određene lekove u isto vreme kad i sertralin. Lekar će možda prekinuti terapiju.

    • Ako se boja kože i beonjača promeni u žuto, to može biti znak oštećenja jetre.

    • Ako imate simptome depresije sa suicidalnim idejama.

    • Ako počnete da se osećate uznemireno i niste u stanju mirno da sedite ili stojite nakon uzimanja leka Sonalia. Treba da kažete lekaru ako počnete da osećate nemir.

    • Ako imate napade (konvulzije).

    • Ako imate manične epizode, (videti tačku 2 „Ako uzimate lek Sonalia posebno vodite računa“). Sledeća neželjena dejstva su primećena u kliničkim istraživanjima kod odraslih.


    Veoma česta neželjena dejstva (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata):

    Nesanica, vrtoglavica, pospanost, glavobolja, proliv, osećanje slabosti, suva usta, nemogućnost ejakulacije,

    zamor.


    Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 100 pacijenata):

    • bol u grlu, anoreksija, pojačan apetit,

    • depresija, osećanje nelagodnosti, noćne more, anksioznost, uznemirenost, nervoza, smanjena zainteresovanost za seks, škrgutanje zubima,

    • utrnulost i mravinjanje, drhtavica, napetost u mišićima, promene u čulu ukusa, nedostatak pažnje,

    • poremećaji vida, zvonjenje u ušima,

    • palpitacije, nastupi crvenila, zevanje,

    • bol u stomaku, povraćanje, zatvor, nelagodnost u stomaku, gasovi,

    • osip, pojačano znojenje, bol u mišićima, seksualna disfunkcija, erektilna disfunkcija, bol u grudima.


      Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 1.000 pacijenata):

    • bronhitis, curenje nosa, halucinacije,

    • osećanje preterane sreće, nedostatak brige, neuobičajeno razmišljanje,

    • grčevi (konvulzije), nevoljno grčenje mišića, neprirodna koordinacija, previše kretanja, amnezija, smanjena osećajnost, poremećaji govora, vrtoglavica prilikom ustajanja, migrena,

    • bol u uhu, ubrzan rad srca, visok krvni pritisak, rumenilo,

    • problemi sa disanjem, moguće šištanje, kratak dah, krvarenje iz nosa,

    • ezofagealni problemi, problemi sa gutanjem, hemoroidi, pojačano lučenje pljuvačke, poremećaji jezika, podrigivanje,

    • oticanje oka, ljubičaste tačke po koži, gubitak kose, hladan znoj, suva koža, koprivnjača,

    • osteoartritis, slabost mišića, bol u leđima, trzanje mišića,

    • noćno mokrenje, nemogućnost mokrenja, pojačano mokrenje, povećana učestalost mokrenja, problemi sa mokrenjem,

    • vaginalno krvarenje, seksualna disfunkcija kod žena, osećanje slabosti, jeza, groznica, slabost, žeđ, smanjenje telesne težine, povećanje telesne težine.


      Retka neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 10.000 pacijenata):

    • problemi sa crevima, infekcija uha, rak, otečene žlezde, visok holesterol, nizak šećer u krvi,

    • fizički simptomi nastali usled stresa ili emocija, zavisnost od leka, psihotični poremećaji, agresija, paranoja, razmišljanja o samoubistvu, hodanje u snu, prerana ejakulacija,

    • koma, neuobičajeni pokreti, problemi sa kretanjem, pojačane senzacije, čulni poremećaji,

    • visok očni pritisak, problemi sa suzenjem očiju, tačke ispred očiju, dvostruki vid, osetljivost oka na svetlo, krv u očima, uvećane zenice,

    • srčani udar, usporen rad srca, problemi sa srcem, slaba cirkulacija u rukama i nogama, zatvaranje grla, ubrzano disanje, usporeno disanje, problemi sa govorom, štucavica,

    • krv u stolici, bol u grlu, ulceracija na jeziku, poremećaj zuba, problemi sa jezikom, ulceracija u ustima,

      problemi sa radom jetre,

    • problemi sa kožom uz plikove, osip na glavi, neuobičajena tekstura kose, neprirodan miris kože, poremećaji kostiju,

    • smanjeno mokrenje, urinarna diskontinencija, teškoće pri mokrenju,

    • prekomerno vaginalno krvarenje, suvo vaginalno područje, crven i bolan penis i prepucijum, genitalna sekrecija, produžena erekcija, sekrecija iz grudi,


    • hernija, nastajanje ožiljaka na mestu injekcije, smanjena tolerancija na lek, otežano hodanje, neuobičajeni rezultati laboratorijskih testova, poremećaji sperme, povrede, opuštanje krvnih sudova,

    • slučajevi suicidalnih ideja ili pokušaja su bili zabeleženi tokom terapije sa sertralinom ili rano nakon prestanka lečenja ovim lekom, (videti tačku 2 „Ako uzimate lek Sonalia posebno vodite računa“).


      Nakon pojave sertralina na tržištu, zabeležena su sledeća neželjena dejstva:

    • smanjenje broja belih krvnih zrnaca, smanjenje broja trombocita, niski tiroidni hormoni, endokrini poremećaji, nizak nivo soli u krvi,

    • zastrašujući neuobičajeni snovi, sucidalno ponašanje,

    • problemi sa pokretima mišića (kao što su preterano kretanje, napeti mišići i otežano hodanje), gubitak svesti, problemi sa vidom, problemi sa krvarenjima (kao što su krvarenje iz nosa, krvarenje u želucu ili krv u urinu),

    • pankreatitis, ozbiljni problemi u radu jetre, žutica,

    • kožni edem, reakcija kože na sunce, svrab, bol u zglobovima, grčevi u mišićima, uvećanje grudi,

      nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, oticanje nogu, problemi sa zgrušavanjem krvi i ozbiljne alergijske reakcije.


      Neželjena dejstva kod dece i adolescenata

      U kliničkim istraživanjima sa decom i adolescentima, neželjena dejstva su, uglavnom, bila slična kao kod

      odraslih (vidi iznad). Najčešća neželjena dejstva kod dece i adolescenata bila su glavobolja, nesanica, proliv i osećanje mučnine.

      Povećan rizik od preloma kostiju je primećen kod pacijenata koji su na terapiji sa lekovima iz ove grupe.


  5. KAKO ČUVATI LEK SONALIA


    Čuvati van domašaja i vidokruga dece.


    Rok upotrebe


    3 godine.

    Nemojte koristiti lek Sonalia posle isteka roka upotrebe naznačenog na pakovanju. Rok upotrebe ističe poslednjeg dana navedenog meseca.


    Čuvanje


    Bez posebnih naznaka.

    Lekove ne treba bacati u kanalizaciju, niti kućni otpad. Pitajte svog farmaceuta kako da uklonite lekove koji Vam više nisu potrebni. Ove mere pomažu očuvanju životne sredine.

    Neupotrebljeni lek se uništava u skladu sa važećim propisima.


  6. DODATNE INFORMACIJE


Šta sadrži lek SONALIA


Sadržaj pomoćnih supstanci: Jezgro:

Silicijum-dioksid, koloidni, bezvodni; Celuloza, mikrokristalna;

Kroskarmeloza- natrijum; Kopovidon;

Laktoza, monohidrat;

Magnezijum-stearat;


Omotač: Opadry, beli Y-5-7068 : hipromeloza 3cP; hidroksipropilceluloza; titanijum-dioksid (E171); makrogol 400; hipromeloza 50cP.


Kako izgleda lek SONALIA i sadržaj pakovanja

Sonalia film tablete 50 mg: ovalne film tablete bele boje sa podeonom crtom sa jedne strane i znakom “50” sa druge strane.

Sonalia film tablete 50 mg: Pakovanje sadrži 28 (2 X 14) film tableta u PVC/Al blisteru u složivoj kartonskoj

kutiji.

Nosilac dozvole i Proizvođač


Nosilac dozvole: Jadran Galenski Laboratorij DD, Predstavništvo Beograd Mirijevski Bulevar 37a, 11000 Beograd, Srbija


Proizvođač: Jadran Galenski laboratorij d.d. Pulac bb, 51000 Rijeka, Hrvatska


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno Mart, 2011

Režim izdavanja leka:


Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.


Broj i datum dozvole: 515-01-1204-09-002 od 26.05.2011.