Početna stranica Početna stranica

Cymbalta
duloksetin

UPUTSTVO ZA PACIJENTA


Cymbalta gastrorezistentne kapsule, tvrde, 28 x 30 mg gastrorezistentne kapsule, tvrde, 28 x 60 mg


Proizvođač: Lilly S.A.

Adresa: Avda de la Industria 30, 28108 Alcobendas, Madrid, Španija

Podnosilac zahteva: Eli Lilly (Suisse) S.A., predstavništvo Beograd

Adresa: Vladimira Popovića 38, 11070 Beograd, Srbija


Cymbalta, 30 mg i 60 mg, gastrorezistentne kapsule, tvrde

INN: duloksetin


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, jer sadrži informacije koje su važne za Vas. Ovaj lek se može nabaviti bez lekarskog recepta. Međutim, neophodno je da pažljivo koristite lek Cymbalta, da biste sa njim postigli najbolje rezultate.

koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite svog lekara ili farmaceuta.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Cymbalta i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Cymbalta

  3. Kako se upotrebljava lek Cymbalta

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Cymbalta

  6. Dodatne informacije


  1. ŠTA JE LEK CYMBALTA I ČEMU JE NAMENJEN


    Cymbalta povećava nivo serotonina i noradrenalina u nervnom sistemu. Cymbalta se upotrebljava za lečenje:

    • Epizoda teške depresije

    • Generalizovanog anksioznog poremećaja (osećanje hronične psihičke prenapregnutosti i nervoze)

    • Dijabetičnog neuropatskog bola (često se opisuje kao pečenje, probadanje, bockanje ili svrab ili kao osećaj strujanja kod elektro-šoka. Može se javiti gubitak osećaja date regije ili senzacije kao što su dodir, toplota, hladnoća ili pritisak mogu izazvati bol.


      Vaš lekar može nastaviti da Vam daje lek Cymbalta i kada se budete bolje osećali da spreči da Vam se depresija ili anksioznosti vrati.


  2. ŠTA TREBA DA ZNATE PRE NEGO ŠTO UZMETE LEK CYMBALTA


    Lek Cymbalta ne smete koristiti: Nemojte uzimati lek Cymbalta ukoliko:

    • ste alergični (hiperosetljivi) na duloksetin ili bilo koji drugi sastojak leka Cymbalta

    • imate oboljenje jetre

    • imate ozbiljno oboljenje bubrega

    • uzimate ili ste nedavno, do pre 14 dana, uzimali drugi antidepresiv koji se zove inhibitor monoamino oksidaze (MAOI) (videti odeljak „Primena drugih lekova“)

    • uzimate fluvoksamin koji se obično koristi u terapiji depresije, ciprofloksacin ili enoksacin koji se koriste u terapiji nekih infekcija

    • uzimate druge lekove koji sadrže duloksetin


      Razgovarajte sa Vašim lekarom ukoliko imate povišen krvni pritisak ili srčano oboljenje. Lekar će Vam reći da li treba da uzimate lek Cymbalta


      Kada uzimate lek Cymbalta, posebno vodite računa:


      Iz sledećih razloga Cymbalta možda nije pogodna za Vas. Recite lekaru pre nego što uzmete ovaj lek ukoliko:

      • uzimate druge lekove za lečenje depresije (videti odeljak “Primena drugih lekova“)

      • uzimate biljne preparate na bazi kantariona (Hypericum perforatum)

      • imate oboljenje bubrega

      • ukoliko ste nekada imali napade (konvulzije)

      • ukoliko ste nekada imali maniju

      • patite od bipolarnog poremećaja

      • imate problem sa očima kao što su pojedine vrste glaukoma (povišeni očni pritisak)

      • ste imali poremećaj krvarenja (tendenciju da vam se pojavljuju masnice)

      • ukoliko ste izloženi riziku od pojave niskog nivoa natrijuma u plazmi

      • ste tenutno na terapiji sa drugim lekom koji može izazvati oštećenje jetre

      • uzimate druge lekove koji sadrže duloksetin


        Cymbalta može izazvati osećaj nemira ili nemogućnost da se sedi ili stoji mirno. Recire svom lekaru ukoliko Vam se ovako nešto dogodi.

        Samoubilačke misli i pogoršanje Vaše depresije ili anksioznog poremećaja

        Ukoliko ste depresivni i/ili imate anksiozni poremećaj može se ponekada desiti da Vam se jave pomisli da povredite sebe ili se ubijete. Ovo može biti pojačano kada prvi put započnete terapiju antidepresivima, pošto svim ovim lekovima treba izvesno vreme da počnu da deluju, obično oko dve nedelje ali ponekad i duže. Mnogo je verovatnije da pomislite tako nešto ukoliko:

      • ste prethodno imali pomisli da se ubijete ili povredite sebe

      • ste mlada odrasla osoba. Informacije iz kliničkih ispitivanja pokazuju povećan rizik od suicidalnog ponašanja odraslih osoba mlađih od 25 godina starosti sa psihijatrijskom dijagnozom koji su bili lečeni antidepresivom.

        Ukoliko pomišljate da se povredite ili se ubijete u bilo koje vreme, obratite se svom lekaru ili odmah idite u bolnicu.

        Može Vam biti od koristi da kažete rođaku ili bliskom prijatelju da patite od depresije ili imate anksiozni

        poremećaj i zamolite ga da pročita ovo uputstvo. Možete ih zamoliti da Vam kažu ukoliko misle da se Vaša depresija ili anksioznost pogoršava, ili da su zabrinuti zbog promena u Vašem ponašanju.


        Primena kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti

        Lek Cymbalta obično ne treba primenjivati kod dece i adolescenata ispod 18 godina starosti. Takođe, treba da znate da su pacijenti ispod 18 godina starosti izloženi većem riziku od pojave neželjenih efekata kao što je pokušaj samoubistva, samoubilačke misli i neprijateljsko ponašanje (najčešće agresija, antagonističko ponašanje i bes) kada uzmu lek iz ove klase. Uprkos ovome, lekar može prepisati lek Cymbalta pacijentima mlađim od 18 godina zato što smatra da je to u njihovom interesu. Ukoliko je Vaš lekar prepisao lek Cymbalta pacijentu mlađem od 18 godina i želite da porazgovarate o tome, molimo Vas da se vratite kod Vašeg lekara. Treba da upozorite svog lekara ukoliko se jave ili pogoršaju bilo koji od gore navedenih simptoma kod pacijenata mlađih od 18 godina koji uzimaju lek Cymbalta. Takođe, dugoročna bezbednost leka Cymbaltapo pitanju rasta, sazrevanja i kognitivnog razvoja nije dokazana kod ove starosne populacije.


        Primena drugih lekova


        Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi i na lekove koje više ne uzimate, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta zbog toga što može doći do njihovog međusobnog dejstva.


        Glavni sastojak leka Cymbalta, duloksetin, se koristi i pod drugim nazivom u sastavu lekova za lečenje nekih drugih stanja:

      • dijabetičnog neuropatskog bola, depresije, anksioznosti ili urinarne inkontinencije

        Upotebu više od jednog od ovih lekova u isto vreme treba izbegavati. Proverite sa Vašim lekarom da li već uzimate neki lek koji sadrži duloksetin.

        Vaš lekar treba da odluči da li možete uzimati lek Cymbalta sa drugim lekovima.

        Nemojte započinjati ili prekidati primenu bilo kog leka, uključujući i one kupljene bez recepta kao i biljne preparate, pre nego što se posavetujete sa lekarom.


        Isto tako treba da saopštite svom lekaru ukoliko uzimate bilo koji od sledećih lekova:


        Inhibitori monoamino oksidaze (MAOI): Ne smete uzimati lek Cymbalta ukoliko uzimate ili ste nedavno uzimali, pre manje od 14 dana, drugi antidepresivni lek koji se zove inhibitor monoamino oksidaze (MAOI).


        Uzimanje MAOI zajedno sa mnogim lekovima koji se dobijaju na recept, uključujući i lek Cymbalta može proizvesti ozbiljne čak i životno ugrožavajuće neželjene efekte. Morate napraviti pauzu od najmanje 14 dana nakon prestanka upotrebe leka iz grupe MAOI pre nego što smete da uzmete lek Cymbalta. Takođe, potebno je da sačekate najmanje 5 dana nakon prestanka uzimanja leka Cymbalta pre nego što uzmete MAOI.


        Lekovi koji izazivaju pospanost: Ovo se odnosi na lekove koje Vam je prepisao lekar uključujući benzodiazepine, jake analgetike, antipsihotike, fenobarbiton, antihistaminike.


        Lekovi koji povećavaju nivo serotonina: triptani, tramadol, triptofan, lekovi iz grupe inhibitora selektivnog preuzimanja serotonina (SSRI) (kao što su paroksetin i fluoksetin), triciklični antidepresivi (koa što su klomipramin, amitriptilin), petidin, kantarion i venlafaksine. Ovi lekovi povećavaju rizik od pojave neželjenih efekata; ukoliko dobijete bilo koji neuobičajeni simptom dok uzimate bilo koji od ovih lekova zajedno sa lekom Cymbalta obratite se Vašem lekaru.


        Oralni antikoagulanti: lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi. Ovi lekovi mogu povećazi rizik od pojave krvarenja.


        Uzimanje leka Cymbalta sa hranom ili pićima


        Cymbalta se može primenjivati nezavisno od obroka. Treba biti oprezan ukoliko konzumirate alkohol dok u terapiji koristite lek Cymbalta.


        Primena leka Cymbalta u periodu trudnoće i dojenja


        Raspitajte se za savet kod lekara ili farmaceuta pre nego što uzmete bilo koji lek.


      • Recite svom lekaru ukoliko ostanete u drugom stanju, ili ako želite da zatrudnite, dok uzimate lek Cymbalta. Ovaj lek smete da upotebljavate samo ukoliko ste se posavetovali sa lekarom o potencijalnoj koristi i bilo kakvom potencijalnom riziku po Vaše nerođeno dete.


        Babica i/ili doktor moraju da znaju da uzimate lek Cymbalta. Kada se slični lekovi uzimaju tokom trudnoće (SSRI), mogu povećati rizik od nastanka ozbiljnog stanja koje se zove perzistentna plućna hipertenzija novorođenčeta (PPHN), zbog čega će beba disati ubrzano i biti crvena u licu. Ovi simptomi obično započinju tokom prvih 24 sata nakon rođenja. Ukoliko se ovo javi kod Vaše bebe odmah obavestite babicu i/ili lekara.


        Ukoliko uzimate lek Cymbalta pred kraj trudnoće, Vaša beba može imate neke simptome nakon rođenja. Ovo obično počinje na rođenju ili nekoliko dana nakon čto se beba rodi. Ovi simptomi mogu uključivati mlitavost muskulature, drhtanje, nervozu praćenu nervoznim drhtajima, poteškoće pri hranjenju, probleme prilikom dojenja i trzaje (napade). Ukoliko Vaša beba ima bilo koji od ovih simptoma nakon rođenja, ili ste zabrinuti za zdravlje Vaše bebe, obratite se doktoru ili babici koji će Vas posavetovati-


      • Recite svom lekaru ukoliko dojite. Primena leka Cymbalta tokom perioda dojenja nije preporučljiva.

      Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.


      Uticaj leka Cymbalta na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama


      Lek Cymbalta može kod Vas izazvati pospanost i vrtoglavicu. Nemojte voziti niti upravljati mašinama dok ne ustanovite kako Cymbalta deluje na Vas.


      Važne informacije o nekim sastojcima leka Cymbalta


      Cymbalta sadrži saharozu! Ukoliko Vam je lekar rekao da imate netoleranciju na neke šećere, posavetujte se sa njim pre nago što uzmete ovaj lek.


  3. KAKO SE UPOTREBLJAVA LEK CYMBALTA


    Uvek uzimajte Cymbalta tačno onako kako Vam je lekar objasnio. Ako niste sigurni proverite sa lekarom ili farmaceutom.


    Dejstvo leka Cymbalta kod većine ljudi sa depresijom ili anksioznim poremećajem započinje do dve nedelje od početka terapije.

    Dejstvo leka Cymbalta kod većine ljudi sa dijabetičnim neuropatskim bolom započinje do nedelju dana od početka terapije.


    Doziranje kod depresije i djiabetičnog neuropatskog bola:

    Uobičajena doza leka Cymbalta je jedna kapsula (60 mg duloksetina) jednom dnevno, ali Vaš lekar će prepisati dozu koja je Vama potrebna.


    Doziranje kod generalizovanog anksioznog poremećaja:

    Uobičajena početna doza leka Cymbalta je 30 mg jednom dnevno posle čega će mnogi pacijenti primati 60 mg jednom dnevno, ali Vaš lekar će prepisati dozu koja je Vama potrebna. Doza može biti prilagođena do 120 mg dnevno na osnovu Vašeg odgovora na lek Cymbalta.


    Lek Cymbalta je namenjen za oralnu primenu. Kapsulu treba progutati celu uz dosta tečnosti.

    Kako biste zapamtili da uzmete lek Cymbalta možda će Vam biti lakše da uzimate lek svaki dan u isto vreme. Posavetujte se sa Vašim lekarom koliko dugo treba da uzimate lek Cymbalta. Nemojte prekidati uzimanje leka

    pre nego što se posavetujete sa lekarom.


    Ukoliko mislite da lek Cymbalta suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu!


    Ako ste uzeli više leka Cymbalta nego što je trebalo


    Ukoliko ste uzeli veću dozu leka Cymbalta nego što bi trebalo, odmah se obratite Vašem lekaru ili farmaceutu! Simptomi predoziranja uključuju pospanost, koma, grčevi, povraćanje, ubrzan rad srca i serotoninski sindrom (opisan ispod u odeljku “Ostala moguća neželjena dejstva”).


    Ako ste zaboravili da uzmete lek Cymbalta


    Ukoliko propustite da popijete dozu, uzmite je čim se setite. Međutim, ako je došlo vreme da uzmete sledeću dozu, u tom slučaju preskočite propuštenu dozu I uzmite samo jednu dozu kao što je uobičajeno. Nemojte uzimati duplu dozu da nadomestite to što ste zaboravili da popijete lek. Nemojte uzimati veću dozu leka


    Cymbalta od one koja vam je prepisana kao dnevna doza.


    Ako naglo prestanete da uzimate lek Cymbalta


    NEMOJTE prestati sa primenom leka bez saveta lekara čak i ukoliko se osećate bolje. Ukoliko lekar smatra da Vam više nije potreban lek Cymbalta reći će Vam da smanjite dozu tokom 2 nedelje pre nego što u potpunosti prestanete sa terapijom.

    Pojedini pacijenti koji su naglo prestali za uzimanjem leka Cymbalta su imali simptome kao što su:

    • vrtoglavica, zamor, osećaj bockanja i probadanja, poremećaj spavanja (živi snovi, noćne more, nemogućnost da osoba zaspi), osećaj nemira ili uznemirenosti, osećaj anksioznosti, nagon na povraćanje (mučnina) ili čak povraćanje, tremor (drhtavica), glavobolja, osećaj iziritiranosti, proliv, prekomerno znojenje ili vrtoglavica.

      Ovi simptomi obično nisu ozbiljni i prolaze za par dana, ali ukoliko imate simptome koji su uznemiravajući posavetujte se sa lekarom.

      Ukoliko imate još neka pitanja o ovom leku, obratite se lekaru ili farmaceutu.


  4. MOGUĆA NEŽELJENA DEJSTVA


    Kao i svi lekovi, Cymbalta može da ima neželjene efekte iako se oni ne moraju javiti kod svih osoba koje ga upotrebljavaju. Ovi neželjeni efekti su obično blagi do umereni i prolaze za par nedelja.


    Veoma česta neželjena dejstva (javljaju se kod više od 1 na 10 pacijenata)

    • nagon na povraćanje (mučnina), glavobolja, suvoća usta, pospanost i vrtoglavica.


      Česta neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 100 pacijenata)

    • zamor, anksioznost, osećaj uznemirenosti ili poremećaj sna

    • drhtavica ili gubitak osećaja, uključujući gubitak osećaja ili osećaj ”mravinjanja” kože

    • proliv, zatvor, povraćanje, gorušica, gasovi, bol u stomaku

    • zujanje u ušima (osećaj zvuka u uhu kada nema zvukova u okolini)

    • zamućen vid

    • osećaj lupanja srca u grudima, osećaj vreline u licu, pojačano znojenje

    • problemi sa erekcijom, manji seksualni nagon ili poremećaj orgazma

    • osip praćen svrabom

    • bol u mišićima, ukočenost mišića, grčevi u mišićima

    • pojačano zevanje

    • gubitak apetita, gubitak telesne težine


      Povremena neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 1000 pacijenata)

    • upala grla

    • osećaj dezorjentacije, umor, poteškoće sa spavanjem, pospanost, gubitak motivacije

    • osećaj drugačijeg ukusa hrane nego inače, poremećaj pažnje, ukočenost, spazam i nevoljni pokreti mišića, trzaji mišića, abnormalan hod

    • sundrom nemirnih nogu

    • loš kvalitet sna

    • podrigivanje, loše varenje, gastroenteritis

    • vrtoglavica, bol u uhu


    • zapaljenje jetre koje može uzrokovati bol u stomaku

    • uvećanje zenica, poremećaj vida

    • brz ili neravnomeran srčani ritam

    • seksualni problemi, uključujući i promene ejakulacije

    • poremećaj menstrualnog ciklusa, uključujući teške ili produžene menstruacije

    • povećana sklonost ka pojavi modrica, plikovi ili osetljivost na sunčevu svetlost

    • povećanje krvnog pritiska, osećaj hladnoće u prstima na rukama i/ili nogama, osećaj vrtoglavice (pogotovo prilikom naglog ustajanja), noćno znojenje, hladan znoj, drhtavica ili nesvestica

    • povišen nivo šećera u krvi

    • potreba za češćim mokrenjem, potreba za noćnim mokrenjem, teškoće sa mokrenjem ili smanjenje protoka urina

    • škrgutanje zubima, osećaj toplote ili hladnoće, žeđ, stegnutost grla, krvarenje iz nosa

    • povećanje telesne težine


      Retka neželjena dejstva (javljaju se kod 1 do 10 na 10.000 pacijenata)

    • smanjenje aktivnosti tiroidne žlezde

    • alergijske reakcije

    • dehidriranost

    • manija (prekomerna aktivnost, ubrzane misli i smanjena potreba za snom), osećaj agresije i besa

    • loš zadah

    • povećan očni pritisak (glaukom)

    • simptomi menopauze

    • grčenje mišića vilice

    • povišen nivo holesterola u krvi, nizak nivo natrijuma u krvi (simptomi su osećaj mučnine praćen slabošću mišića ili konfuzijom)

    • ozbiljne alergijske reakcije koje dovode do otežanog disanja ili vrtoglavice ili osipa

    • trzaje (napade)

    • poremećaj lučenja mleka kod žena i pojava lučenja mleka kod muškaraca


      Ostala neželjena dejstva (učestalost ne može biti određena na osnovu raspoloživih podataka)

    • halucinacije, samoubilačke misli i ponašanje

    • osećaj nemira ili nemogućnost da se sedi ili stoji mirno ili “Serotoninski sindrom” (retka reakcija koja može izazvati osećanje velike sreće, pospanosti, nespretnosti, nemira, osećaj pijanstva, groznicu, znojenje ili ukočenost mišića)

    • pojavu jarko crvene krvi u stolici, povraćanje krvi ili pojavu crne stolicu

    • abnormalan miris urina

    • sindrom neadekvatne sekrecije antidiuretskog hormona (SIADH)

    • bol u grudima

    • žuta obojenost kože (žutica), otkazivanje jetre, Stivens-Džonsonov sindrom, iznenadno oticanje kože ili sluzokože (angioedem)


      Ako se bilo koja od navedenih neželjenih reakcija pogorša, ili ako primetite bilo koje neželjeno dejstvo koje nije navedeno u ovom uputstvu, molimo Vas da o tome obavestite Vašeg lekara.


  5. KAKO ČUVATI LEK CYMBALTA


    Držite lek Cymbalta van domašaja dece! Rok upotrebe

    3 godine.

    Nemojte koristiti lek Cymbalta ako je istekao rok upotrebe naznačen na kutiji i blister foliji.


    Čuvanje


    Čuvati u originalnom pakovanju zaštićeno od vlage. Čuvati na temperaturi do 30°C.


  6. DODATNE INFORMACIJE


Šta sadrži lek Cymbalta


Aktivna supstanca je duloksetin. Jedna kapsula sadrži 30 mg, odnosno 60 mg duloksetina (u obliku hidrohlorida).


Pomoćne supstance su:

Sadržaj kapsule:

hipromeloza, hipromeloza acetat-sukcinat, saharoza, šećerne sfere, talk, titanijum-dioksid (E171),

trietil-citrat


Omotač kapsule:

30 mg kapsule: želatin, natrijum lauril-sulfat, titanijum-dioksid (E171), boja indigo karmin (E132),

jestivo zeleno mastilo. Jestivo zeleno mastilo sadrži: crni gvožde-oksid-sintetski (E172), žuti gvožde- oksid-sintetski (E172), propilen-glikol, šelak.


60 mg kapsule: želatin, natrijum lauril-sulfat, titanijum-dioksid (E171), boja indigo karmin (E132), žuti gvožde-oksid (E172), jestivo belo mastilo. Jestivo belo mastilo sadrži: titanijum-dioksid (E171), propilen-glikol, šelak, povidon.


Kako izgleda lek Cymbalta i sadržaj pakovanja


Lek Cymbalta su kapsule, gastrorezistentne, tvrde. Svaka kapsula sadrži zrnca duloksetin hidrohlorida sa zaštitnim omotačem koji ih štiti od želudačne kiseline.

Lek Cymbalta postoji u dve jačine: 30 mg i 60 mg. Jedna kutija leka ima 28 kapsula


Kapsule od 30 mg su neprovidno belog tela sa odštampanom oznakom “30mg” i neprovidnim belim poklopcem kapsule, na kome je odštampana oznaka '9543'.

Kapsule od 60 mg su neprovidno zelenog tela sa odštampanom oznakom “60mg” i neprovidnim plavim poklopcem kapsule, na kome je odštampana oznaka '9542'.


Nosilac dozvole i proizvođač


Nosilac dozvole za stavljanje u promet:

Eli Lilly (Suisse) S.A., predstavništvo Beograd, Vladimira Popovića 38, 11070, Beograd, Srbija


Prizvođač:

Lilly S.A., Avda de la Industria 30, 28108 Alcobendas, Madrid, Španija Ovo uputstvo je poslednji put odbreno: Mart 2011.

Režim izdavanja leka:


Lek se može izdavati samo na lekarski recept.


Broj i datum dozvole:

Cymbalta 28 x 30 mg Rešenje.br. 515-01-2313-10-001, od 06.04.2011.

Cymbalta 28 x 60 mg Rešenje.br. 515-01-2314-10-001, od 06.04.2011.