Početna stranica Početna stranica

MabThera
rituksimab

UPUTSTVO ZA LEK


MabThera; 1600 mg/13,4 mL; rastvor za injekciju rituksimab


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek MabThera i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek MabThera

  3. Kako se primenjuje lek MabThera

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek MabThera

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek MabThera i čemu je namenjen


    Šta je lek MabThera

    Lek MabThera sadrži aktivnu supstancu koja se zove rituksimab. To je vrsta proteina koji se naziva

    ,,monoklonsko antitelo”. Rituksimab se vezuje za površinu jedne vrste belih krvnih ćelija, koje se nazivaju

    ,,B limfociti”. Kada se rituksimab veže za površinu ove ćelije, uzrokuje njenu smrt.

    Lek MabThera dostupan je kao lek koji se daje ukapavanjem u venu (MabThera 100 mg ili MabThera 500 mg, koncentrat za rastvor za infuziju) i kao lek koji se ubrizgava pod kožu (MabThera 1400 mg ili MabThera 1600 mg, rastvor za supkutanu injekciju).


    Za šta se lek MabThera koristi

    Lek MabThera 1600 mg koristi se za lečenje hronične limfocitne leukemije - kod odraslih.

    • Hronična limfocitna leukemija (HLL) najčešći je oblik leukemije kod odraslih. HLL utiče na jednu vrstu belih krvnih ćelija koje se zovu B-limfociti, koji potiču iz koštane srži i razvijaju se u limfnim čvorovima. Pacijenti sa HLL imaju previše abnormalnih limfocita, koji se akumuliraju uglavnom u koštanoj srži i krvi. Proliferacija ovih abnormalnih B-limfocita uzrok je simptoma koje možete imati. MabThera u kombinaciji sa hemioterapijom uništava ove ćelije koje se postepeno uklanjaju iz tela biološkim procesima.


      Lek MabThera 1600 mg ćete dobiti sa drugim lekovima koji se nazivaju „hemioterapijom“.

      Na početku lečenja, lek MabThera uvek ćete primati ukapavanjem u venu (intravenskom infuzijom).


      Nakon toga, lek MabThera ćete primati injekcijom pod kožu. Vaš će lekar odlučiti kada da započnete primenu injekcija leka MabThera


  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek MabThera


    Lek MabThera ne smete primati ukoliko:


    • ste alergični na rituksimab, na druge belančevine koje su slične rituksimabu ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedene u odeljku 6)

    • ste alergični na hijaluronidazu (enzim koji pomaže da se poveća apsorpcija ubrizgane aktivne supstance)

    • trenutno imate aktivnu, ozbiljnu infekciju

    • imate oslabljenu funkciju imunog sistema.


      Ne smete uzimati lek MabThera ako se nešto od navedenog odnosi na Vas. Ako niste sigurni, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre nego što primite lek MabThera.


      Upozorenja i mere opreza

      Razgovarajte sa svojim lekarom, farmaceutom ili medicinskom sestrom pre nego što primite lek MabThera ako:

    • ste ikada imali ili možda trenutno imate infekciju virusom hepatitisa. Naime, u nekim slučajevima lek MabThera može ponovo da aktivira hepatitis B, što u veoma retkim slučajevima može biti smrtonosno. Lekar će pažljivo nadzirati pacijente koji su imali infekciju virusom hepatitisa B kako bi uočio moguće znakove infekcije.

    • ste ikada imali srčane tegobe (poput angine pektoris, osećaja lupanja srca ili srčane slabosti) ili probleme sa disanjem.


      Ako se nešto od gore navedenog odnosi na Vas (ili niste sigurni), obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre nego što primite lek MabThera. Lekar će možda morati posebno pažljivo da Vas prati tokom lečenja lekom MabThera.


      Deca i adolescenti

      Obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre nego što primite ovaj lek ako ste Vi ili Vaše dete mlađi od 18 godina. Naime, nema mnogo informacija o primeni leka MabThera kod dece i mladih osoba.


      Drugi lekovi i MabThera


      Obavestite Vašeg lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru ako uzimate ili donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati bilo koje druge lekove.Ovo uključuje i lekove koji se dobijaju bez lekarskog recepta i biljne lekove. To je važno jer lek MabThera može da utiče na način delovanja nekih lekova. Isto tako neki lekovi mogu uticati na način delovanja leka MabThera.


      Posebno je važno da kažete lekaru:

    • ako uzimate lekove za lečenje visokog krvnog pritiska. Možda nećete smeti da uzimate te lekove 12 sati pre primene leka MabThera zato što nekim pacijentima može pasti krvni pritisak tokom primene leka MabThera.

    • ako ste ikada uzimali lekove koji mogu da utiču na imuni sistem - kao što su hemioterapija ili lekovi koji smanjuju odgovor imunog sistema (imunosupresivi).


      Ako se nešto od gore navedenog odnosi na Vas (ili niste sigurni), obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri pre nego što primite lek MabThera.


      Trudnoća i dojenje

      Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek. To je potrebno zato što lek MabThera može da prođe kroz posteljicu i naškodi bebi.

      Ako ste u periodu kada možete da ostanete trudni, Vi i Vaš partner morate da koristite efikasnu metodu kontracepcije tokom lečenja lekom MabThera. Morate to činiti i još 12 meseci nakon poslednje primene leka MabThera.

      Ne smete da dojite dete tokom lečenja lekom MabThera i još 12 meseci nakon poslednje primene leka jer lek MabThera može da pređe u majčino mleko.


      Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama


      Nije poznato da li lek MabThera utiče na Vašu sposobnost upravljanja vozilom ili rukovanja mašinama.


      Natrijum


      Lek MabThera sadrži manje od 1 mmol natrijuma po dozi tj. suštinski je bez natrijuma.


  3. Kako se primenjuje lek MabThera Kako se upotrebljava

    Lek MabThera će Vam dati lekar ili medicinska sestra sa iskustvom u primeni te vrste lekova. Pažljivo će Vas nadzirati dok budete primali lek kako bi uočili pojavu mogućih neželjenih dejstava.


    Na početku lečenja, lek MabThera uvek ćete primati ukapavanjem u venu (intravenskom infuzijom).


    Nakon toga ćete lek MabThera primati injekcijom pod kožu (supkutana injekcija) tokom pibližno 7 minuta. Na staklenoj bočici nalazi se nalepnica sa podacima o leku. Vaš lekar ili medicinska sestra postaviće nalepnicu na špric pre injekcije.


    Vaš će lekar odlučiti kada da započnete sa primenom injekcija leka MabThera.

    Kada se ubrizgava pod kožu, lek mora da se daje u predelu stomaka i ne sme se davati ni na jednom drugom mestu na telu, kao ni na onim područjima na stomaku gde je koža crvena, prekrivena modricama, osetljiva na dodir, tvrda ili prekrivena mladežima ili ožiljcima.


    Lekovi koji se daju pre svake primene leka MabThera

    Pre nego što primite lek MabThera, primićete druge lekove (premedikaciju) koji sprečavaju ili ublažavaju moguća neželjena dejstva.


    Koliko leka ćete primiti i koliko često


    Kada se lečite lekom MabThera u kombinaciji sa hemioterapijom, primićete infuziju leka MabThera na 0. dan ciklusa 1, a potom supkutane injekcije na 1, dan svakog sledećeg ciklusa. Ukupan broj ciklusa je 6. Svaki ciklus traje 28 dana. Hemioterapiju treba dati nakon primene leka MabThera.


    Vaš će lekar odlučiti da li treba da primite istovremenu pomoćnu terapiju.


    U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi sa primenom ovog leka, obratite se svom lekaru, farmaceutu ili medicinskoj sestri.


  4. Moguća neželjena dejstva


    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.


    Najveći broj neželjenih dejstava su blaga do umerena, ali neka mogu biti teška i iziskivati terapiju. Retko, neke od ovih reakcija mogu da budu fatalne.


    Reakcije na mestu primene leka

    Kod mnogih pacijenata javljaju se lokalna neželjena dejstva na mestu gde je lek MabThera ubrizgan. Ona uključuju: bol, oticanje, nastanak modrica, krvarenje, crvenilo kože, svrab i osip.


    Vaš lekar može da odluči da prekine lečenje lekom MabThera ako su te reakcije ozbiljne.


    Infekcije

    Odmah obavestite svog lekara ako dobijete znakove infekcije, uključujući:

    • povišenu telesnu temperaturu, kašalj, bol u grlu, žareći bol prilikom mokrenja, slabost ili loše opšte stanje

    • gubitak pamćenja, smetnje pri razmišljanju, poteškoće pri hodu ili gubitak vida – ova neželjena dejstva mogu biti posledica vrlo retke i ozbiljne infekcije mozga sa smrtnim ishodom (progresivna multifokalna leukoencefalopatija ili PML).

      Tokom lečenja lekom MabThera možda ćete biti podložniji infekcijama. Često je reč o prehladama, ali bilo je i slučajeva zapaljenja pluća ili infekcije mokraćnih puteva. One se navode u delu „Ostala neželjena dejstva“.


      Ostala neželjena dejstva uključuju:


      Veoma česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod više od 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

    • bakterijske infekcije, virusne infekcije, bronhitis

    • mali broj belih krvnih ćelija, sa ili bez povišene telesne temperature, mali broj krvnih pločica koje se zovu „trombociti“

    • mučnina

    • delimičan gubitak kose, drhtavica, glavobolja

    • oslabljen imunitet – posledica niskog nivoa antitela zvanih „imunoglobulini“ (IgG) u krvi; imunoglobulini pomažu u zaštiti od infekcije.

      Česta neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji primaju lek):

    • infekcije krvi (sepsa), zapaljenje pluća, herpes zoster, prehlada, infekcije bronhija, gljivične infekcije, infekcije nepoznatog uzroka, zapaljenje sinusa, hepatitis B

    • mali broj crvenih krvnih ćelija (anemija), mali broj svih krvnih ćelija

    • alergijske reakcije (preosetljivost)

    • povišena koncentracija šećera u krvi, gubitak telesne mase, oticanje lica i tela, povišene vrednosti enzima „LDH“ u krvi, niska koncentracija kalcijuma u krvi

    • neuobičajeni osećaj na koži, kao što je utrnulost, trnci, bockanje, žarenje, osećaj mravinjanja, smanjen osećaj dodira

    • nemir, teškoće sa uspavljivanjem

    • jako crvenilo u licu i na drugim delovima kože kao posledica proširenja krvnih sudova

    • osećaj vrtoglavice ili napetosti

    • pojačano lučenje suza, problemi sa suznim kanalima, zapaljenje oka (konjunktivitis)

    • zvonjenje u ušima, bol u uhu

    • srčane tegobe - kao što su srčani udar, nepravilni ili ubrzani otkucaji srca

    • visok ili nizak krvni pritisak (pad krvnog pritiska posebno nakon podizanja u uspravan položaj)

    • stezanje mišića u disajnim putevima koje uzrokuje zviždanje pri disanju (bronhospazam), zapaljenje, nadraženost pluća, grla ili sinusa, kratak dah, curenje iz nosa

    • mučnina (povraćanje), dijareja, bol u trbuhu, nadraženost ili pojava rana u grlu i ustima, otežano gutanje, zatvor, probavne tegobe

    • poremećaji u ishrani, nedovoljan unos hrane koji dovodi do gubitka telesne mase

    • koprivnjača, pojačano znojenje, noćno znojenje

    • prolemi sa mišićima - kao što je napetost u mišićima, bol u zglobovima ili mišićima, bol u vratu i leđima

    • bol u predelu tumora

    • opšta nelagodnost, uznemirenost ili umor, drhtanje, znakovi gripa

    • slabljenje funkcije više organa.


      Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji primaju lek):

    • problemi sa zgrušavanjem krvi, smanjeno stvaranje crvenih krvnih ćelija i pojačano uništavanje crvenih krvnih ćelija (aplastična hemolitička anemija), otečeni ili uvećani limfni čvorovi

    • loše raspoloženje i gubitak interesovanja ili zadovoljstva u obavljanju aktivnosti, nervoza

    • problem sa osećajem ukusa - poput promena u ukusu

    • srčane tegobe - kao što su usporeno kucanje srca ili bol u grudima (angina)

    • astma, dotok premale količine kiseonika u organe

    • oticanje trbuha.


      Veoma retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 000 pacijenata koji primaju lek ):

    • kratkotrajno povećanje količine nekih vrsta antitiela u krvi (imunoglobulina – IgM), hemijski poremećaji krvi uzrokovani raspadanjem umirućih ćelija raka

    • oštećenje nerava u rukama i nogama, paraliza lica

    • srčana slabost

    • zapaljenje krvnih sudova, uključujući one koje izazivaju kožne simptome

    • poremećaj disanja

    • oštećenje zidova creva (perforacija)

    • teški problemi sa kožom uz stvaranje mehurića na koži koji mogu biti opasni po život

    • slabost bubrega

    • težak gubitak vida (znak oštećenja moždanih nerava).


      Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka):

    • smanjenje broja belih krvnih ćelija koje ne nastupa odmah

    • smanjenje broja krvnih pločica neposredno nakon infuzije – može se povući, ali u retkim slučajevima može imati i smrtni ishod

    • gubitak sluha, gubitak drugih čula.


      Lek MabThera može uzrokovati i promene u laboratorijskim nalazima koje sprovodi Vaš lekar.


      Ako lek MabThera primate zajedno sa drugim lekovima, neka od neželjenih dejstava koja će se možda pojaviti mogu biti uzrokovana drugim lekovima.


      Prijavljivanje neželjenih reakcija


      Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


      Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

      Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

      website:

      e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs



  5. Kako čuvati lek MabThera

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.


    Ne smete koristiti lek MabThera posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon “Važi do:”. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.


    Čuvati u frižideru (na temperaturi od 2°C do 8°C). Ne zamrzavati. Bočicu čuvati u spoljašnjem pakovanju (kartonska kutija) radi zaštite od svetlosti.


    Rok upotrebe nakon prvog otvaranja:


    Kada se izvuče iz bočice u špric, rastvor formulacije leka MabThera za supkutanu primenu je fizički i hemijski stabilan tokom 48 sati na temperaturi od 2°C do 8°C, a nakon toga još 8 sati na temperaturi od 30°C i difuznoj dnevnoj svetlosti. Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne upotrebljava odmah, lek treba pripremiti u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima. Trajanje i uslovi čuvanja pre primene su odgovornost korisnika.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci

    prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek MabThera


Kako izgleda lek MabThera i sadržaj pakovanja


Lek MabThera je bistar do opalescentan, bezbojan do žućkast rastvor za supkutanu injekciju.

Unutrašnje pakovanje je bezbojna staklena bočica sa butil gumenim čepom zapečaćenim aluminijumskim prstenom i plavim plastičnim „flip-off“ poklopcem.


Spoljašnje pakovanje je složiva kartonska kutija sa jednom bočiom i Uputstvom za lek.


Nosilac dozvole i proizvođač


Nosilac dozvole:

ROCHE D.O.O BEOGRAD

Milutina Milankovića 11a Beograd


Proizvođač:

F.HOFFMANN-LA ROCHE LTD,

Grenzacherstrasse 124 Bazel, Švajcarska


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno


Maj 2018


Režim izdavanja leka:


Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.


Broj i datum dozvole: 515-01-03275-17-001 od 28.05.2018.


------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:


Terapijske indikacije


Lek MabThera indikovan je za primenu kod odraslih pacijenata u kombinaciji sa hemioterapijom za lečenje pacijenata sa prethodno nelečenom i relapsnom/refraktornom hroničnom limfocitnom leukemijom (HLL). Dostupni su samo ograničeni podaci o efikasnosti i bezbednosti kod pacijenata koji su prethodno lečeni monoklonskim antitelima uključujući lek MabThera ili kod pacijenata koji su refraktorni na prethodnu terapiju lekom MabThera sa hemioterapijom.


Za dodatne informacije, videti odeljak Farmakodinamski podaci u Sažetku karakteristika leka.


Doziranje i način primene


Lek MabThera treba primenjivati pod strogim nadzorom iskusnog zdravstvenog radnika, u bolničkom okruženju gde su odmah na raspolaganju svi uređaji za reanimaciju (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).

Pre svake primene leka MabThera uvek treba primeniti premedikaciju koja se sastoji od jednog antipiretika i jednog antihistaminika, npr. paracetamola i difenhidramina.


Potrebno je razmotriti premedikaciju glukokortikoidima ako se lek MabThera ne primenjuje u kombinaciji sa hemioterapijom koja sadrži glukokortikoide.


Doziranje


Preporučena doza leka MabThera u formulaciji za supkutanu primenu za odrasle pacijente je jedna supkutana injekcija u fiksnoj dozi od 1600 mg, nezavisno od telesne površine pacijenta.


Pre početka primene supkutanih injekcija leka MabThera, svi pacijenti uvek moraju najpre intravenskom infuzijom primiti celu dozu leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).


Ako pacijenti nisu mogli da prime jednu celu dozu leka MabThera intravenskom infuzijom pre prelaska na formulaciju za supkutanu primenu, u sledećim ciklusima moraju nastaviti sa primanjem formulacije leka MabThera za intravensku primenu sve dok se uspešno ne primeni cela intravenska doza.

Stoga je prelaz na formulaciju leka MabThera za supkutanu primenu moguć tek u drugom ili nekom kasnijem ciklusu lečenja.


Važno je proveriti tekst na pakovanju leka kako bi se osiguralo da pacijent primi odgovarajuću formulaciju (formulaciju za intravensku ili supkutanu primenu) i jačinu, u skladu sa onim što je propisano.


Formulacija leka MabThera za supkutanu primenu nije namenjena za intravensku primenu i sme se primeniti isključivo supkutanom injekcijom. Jačina od 1600 mg namenjena je za supkutanu upotrebu samo kod HLL.


Za pacijente sa HLL preporučuje se profilaksa sa adekvatnom hidratacijom i primenom urikostatika, 48 sati pre početka terapije, kako bi se smanjio rizik od nastanka sindroma lize tumora. Kod pacijenata sa HLL čiji je broj limfocita > 25 x 109/L preporučljivo je da se neposredno pre primene leka MabThera primeni prednizon/prednisolon intravenski u dozi od 100 mg, radi smanjenja učestalosti i težine akutnih reakcija na infuziju i/ili sindroma otpuštanja citokina.


Preporučena doza leka MabThera u kombinaciji sa hemioterapijom kod prethodno nelečenih i relapsirajućih/refraktornih pacijenata je: na dan 0 u prvom ciklusu primenjuje se formulacija leka MabThera za intravensku primenu u dozi od 375 mg/m2 telesne površine, a zatim se u sledećim ciklusima primenjuje formulacija leka MabThera za supkutanu primenu u fiksnoj dozi od 1600 mg po ciklusu, na dan 1 svakog sledećeg ciklusa (ukupno: 6 ciklusa).

Hemioterapiju treba davati nakon primene leka MabThera. Prilagođavanja doze tokom lečenja

Ne preporučuje se smanjivanje doze leka MabThera. Kada se lek MabThera primenjuje u kombinaciji sa hemioterapijom, potrebno je primeniti standardno smanjivanje doze hemioterapijskih lekova

(videti odeljak Neželjena dejstva leka). Posebne populacije pacijenata

Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost primene leka MabThera kod dece mlađe od 18 godina nije utvrđena. Nema dostupnih podataka.


Stariji pacijenti

Kod pacijenata starijeg životnog doba (> 65 godina starosti) nije potrebno podešavanje doze. Način primene

Supkutane injekcije

Formulacija leka MabThera 1600 mg za supkutanu primenu sme se primeniti isključivo u obliku supkutane injekcije tokom približno 7 minuta. Hipodermička igla za injekciju sme se pričvrstiti za špric samo neposredno pre primene kako bi se izbeglo moguće začepljenje igle.


Lek MabThera u formulaciji za supkutanu primenu injektuje se supkutano u trbušni zid, ali nikada u područjima gde je koža crvena, prekrivena modricama, osetljiva na dodir, tvrda, niti u područjima gde ima mladeža ili ožiljaka.


Nema dostupnih podataka o primeni injekcija leka na drugim mestima na telu, pa primenu injekcija treba ograničiti na trbušni zid.


Tokom ciklusa lečenja lekom MabThera u formulaciji za supkutanu primenu, poželjno je davati druge lekove za supkutanu primenu na drugim mestima.


Ukoliko se injekcija prekine, njena se primena može nastaviti na istom mestu ili, po potrebi, na nekom drugom mestu.


Primena intravenskom infuzijom

Za informacije o smernicama za doziranje i način primene videti Sažetak karakteristika leka (SmPC) MabThera 100 mg i 500 mg, koncentrat za rastvor za infuziju.


Kontraindikacije


Preosetljivost na aktivnu supstancu ili mišji protein, hijaluronidazu ili na bilo koju od ostalih pomoćnih supstanci navedenih u odeljku Lista pomoćnih supstanci.


Aktivne, teške infekcije (videti odeljak Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka). Pacijenti u teškom imunokompromitovanom stanju.

Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka


U cilju poboljšanja praćenja bioloških lekova, u medicinskom kartonu pacijenta treba da budu jasno navedeni zaštićeno ime i serijski broj leka.


Informacije u odeljku Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka odnose se na primenu leka MabThera u formulaciji za supkutanu primenu u odobrenoj indikaciji Lečenje ne-Hodgkinovog limfoma (jačina 1400 mg) i Lečenje HLL (jačina 1600 mg). Za informacije u vezi sa drugim indikacijama videti Sažetak karakteristika leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu.


Progresivna multifokalna leukoencefalopatija


Primena leka MabThera može biti povezana sa povećanim rizikom od progresivne multifokalne leukoencefalopatije (PML). Pacijenti se moraju redovno pratiti zbog moguće pojave novih ili pogoršanja postojećih neuroloških simptoma ili znakova koji mogu da ukazuju na PML. Ukoliko se posumnja na pojavu PML, dalja primena leka mora biti obustavljena dok se ne isključi PML. Kliničar treba da pregleda pacijenta kako bi utvrdio ukazuju li simptomi na neurološki poremećaj, i, ukoliko je tako, da li ti simptomi možda ukazuju na PML. Treba razmotriti konsultacije sa neurologom ukoliko je klinički indikovano.


Ukoliko postoji ma kakva sumnja, treba razmotriti dalju procenu, uključujući i NMR, poželjno sa kontrastnim sredstvom, ispitivanje cerebrospinalnog likvora (CSF testiranje) na JC virusnu DNK i ponovljene neurološke procene.

Lekar treba da bude posebno obazriv u pogledu simptoma koji ukazuju na PML koje pacijent ne mora da primeti (npr. kognitivni, neurološki ili psihijatrijski simptomi). Takođe, pacijentima treba savetovati da obaveste svoje partnere ili negovatelje o svom lečenju, s obzirom na to da oni mogu da uoče simptome kojih pacijent ne mora da bude svestan.


Ako pacijent razvije PML, dalja terapija lekom MabThera mora biti trajno obustavljena.


Nakon oporavka imunskog sistema kod imunokompromitovanih pacijenata sa PML, zabeleženi su stabilizacija ili poboljšanje stanja. Ostaje nepoznato da li rana detekcija PML i obustavljanje terapije lekom MabThera može dovesti do slične stabilizacije ili poboljšanja stanja.


Reakcije na infuziju/primenu


Primena leka MabThera povezuje se sa reakcijama na infuziju/primenu, koje mogu biti povezane sa otpuštanjem citokina i/ili drugih hemijskih medijatora. Može se dogoditi da sindrom otpuštanja citokina ne može klinički da se razlikuje od akutnih reakcija preosetljivosti.


Ovaj skup reakcija koji uključuje sindrom otpuštanja citokina, sindrom lize tumora i anafilaktičke reakcije i reakcije preosetljivosti, opisan je u nastavku. One nisu specifično povezane sa određenim putem primene leka MabThera pa je njihova pojava moguća kod primene obe formulacije.


Prilikom primene leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu nakon njegovog stavljanja u promet prijavljene su teške reakcije na infuziju sa smrtnim ishodom, koje su nastupile 30 minuta do 2 sata nakon početka prve intravenske infuzije leka MabThera. Kod ovih reakcija bili su karakteristični plućni neželjeni događaji, a u nekim slučajevima su uključivale brzu lizu tumora i obeležja sindroma lize tumora, uz povišenu telesnu temperaturu, jezu, drhtavicu, hipotenziju, urtikariju, angioedem i druge simptome (videti odeljak Neželjena dejstva leka).


Teški sindrom oslobađanja citokina se odlikuje teškom dispnejom, često praćenom bronhospazmom i hipoksijom, uz povišenu temperaturu, drhtavicu, ukočenost, urtikariju i angioedem. Ovaj sindrom može da bude povezan sa nekim osobinama sindroma lize tumora kao što su hiperurikemija, hiperkalijemija, hipokalcijemija, hiperfosfatemija, akutna bubrežna insuficijencija, povišeni LDH, a može biti povezan i sa akutnom respiratornom insuficijencijom i smrću. Akutna respiratorna insuficijencija može biti praćena događajima kao što su plućna intersticijalna infiltracija ili edem koji je vidljiv na rendgenskom snimku. Ovaj sindrom se često manifestuje u roku od jedan do dva sata po započinjanju prve infuzije. Pacijenti koji su već patili od plućne insuficijencije ili su imali infiltraciju tumora u pluća mogu biti izloženi većem riziku od lošeg ishoda i treba ih lečiti sa povećanim oprezom. Kod pacijenata kod kojih se pojavi teški oblik sindroma otpuštanja citokina mora se prekinuti primena infuzije (videti odeljak Doziranje i način primene.) i treba im dati agresivnu simptomatsku terapiju. Budući da inicijalno ublažavanje kliničkih simptoma može biti praćeno pogoršanjem, ove pacijente treba brižljivo pratiti sve dok se sindrom lize tumora i plućna infiltracija ne razreše ili povuku. Dalje lečenje pacijenata po kompletnom povlačenju znakova i simptoma retko dovodi do ponavljanja težeg sindroma oslobađanja citokina.


Pacijente sa velikim tumorskim opterećenjem ili velikim brojem (≥ 25 x 109/L) malignih ćelija u cirkulaciji, kao što su pacijenti sa HLL koji mogu biti izloženi visokom riziku od posebno teškog sindroma oslobađanja citokina treba lečiti sa izuzetnim oprezom. Ove pacijente treba vrlo brižljivo pratiti tokom celokupnog trajanja prve infuzije. Treba razmisliti i o mogućnosti smanjenja brzine prve infuzije kod ovih bolesnika, ili o podeli doze u dva dana tokom prvog ciklusa i svakog sledećeg ciklusa ukoliko je broj limfocita još uvek > 25 x 109/L.


Anafilaktičke i druge reakcije preosetljivosti zabeležene su nakon intravenske primene proteina bolesnicima. Za razliku od sindroma oslobađanja citokina, prave reakcije preosetljivosti tipično nastaju u roku od nekoliko minuta po započinjanju infuzije. Lekovi za terapiju reakcija preosetljivosti, npr. epinefrin (adrenalin), antihistaminici i glukokortikoidi, treba da budu pri ruci da se mogu odmah primeniti u slučaju razvoja alergijske reakcije tokom primene leka MabThera. Kliničke manifestacije anafilakse mogu se učiniti sličnim

kliničkim manifestacijama sindroma oslobađanja citokina (opisanim gore). Reakcije koje se pripisuju preosetljivosti zabeležene su ređe od onih koje se pripisuju oslobađanju citokina.


Dodatne reakcije prijavljene u nekim slučajevima bile su infarkt miokarda, atrijalna fibrilacija, edem pluća i akutna reverzibilna trombocitopenija.


Budući da tokom primene leka MabThera može doći do hipotenzije, treba razmisliti o uzdržavanju od antihipertenzivne terapije 12 časova pre primene leka MabThera.


Različite neželjene reakcije povezane sa infuzijom primećene su kod 77% pacijenata lečenih intravenskom formulacijom leka MabThera (uključujući sindrom oslobađanja citokina praćen hipotenzijom i bronhospazmom kod 10% pacijenata) videti odeljak Neželjena dejstva. Ovi simptomi su obično reverzibilni sa prekidom infuzije leka MabThera i davanjem antipiretika, antihistaminika i povremeno kiseonika, i.v. fiziološkog rastvora ili bronhodilatatora, i glukokortikoida po potrebi. Molimo da u vezi sa teškim reakcijama pročitate gore deo o sindromu oslobađanja citokina.


Reakcije na primenu primećene su kod do 50% pacijenata koji su u kliničkim ispitivanjima lečeni formulacijom leka MabThera za supkutanu primenu. Reakcije koje su se javljale unutar 24 sata nakon supkutane injekcije prvenstveno su uključivale eritem, svrab, osip i reakcije na mestu injekcije, poput bola, oticanja i crvenila, a u načelu su bile blage ili umerene težine (stepena 1 ili 2) i prolazne prirode (videti odeljak Neželjena dejstva).


Lokalne kožne reakcije bile su veoma česte kod pacijenata koji su u kliničkim ispitivanjima primali formulaciju leka MabThera za supkutanu primenu. Simptomi su uključivali bol, oticanje, induraciju, krvarenje, eritem, svrab i osip (videti odeljak 4.8). Neke lokalne kožne reakcije pojavile su se više od 24 sata nakon supkutane primene leka MabThera. Većina lokalnih kožnih reakcija zabeleženih nakon primene formulacije leka MabThera za supkutanu primenu bila je blage ili umerene težine i povukla se bez posebnog lečenja.


Pre početka primene supkutanih injekcija leka MabThera, svi pacijenti uvek moraju najpre primiti intravensku infuziju cele doze leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu. Najveći rizik od pojave reakcija na primenu generalno je primećen u prvom ciklusu lečenja. Započinjanje lečenja intravenskom infuzijom leka MabThera omogućuje bolje zbrinjavanje reakcija na primenu leka usporavanjem ili prekidom intravenske infuzije.


Ako pacijenti nisu mogli da prime jednu celu dozu leka MabThera intravenskom infuzijom pre prelaska na formulaciju za supkutanu primenu, u sledećim ciklusima moraju nastaviti sa primanjem formulacije leka MabThera za intravensku primenu sve dok se uspešno ne primeni cela intravenska doza. Stoga je prelaz na formulaciju leka MabThera za supkutanu primenu moguć tek u drugom ili nekom kasnijem ciklusu lečenja.


Kao i kod formulacije za intravensku primenu, formulaciju leka MabThera za supkutanu primenu treba primenjivati u bolničkom okruženju gde su odmah na raspolaganju svi uređaji za reanimaciju i pod strogim nadzorom iskusnog zdravstvenog radnika. Pre svake primene leka MabThera uvek treba primeniti premedikaciju koja se sastoji od jednog analgetika/antipiretika i jednog antihistaminika. Potrebno je razmotriti i premedikaciju glukokortikoidima.


Pacijente treba nadzirati najmanje 15 minuta nakon supkutane primene leka MabThera. Kod pacijenata sa povećanim rizikom od reakcija preosetljivosti može biti potreban i duži period praćenja.


Pacijente treba uputiti da se odmah obrate lekaru koji ih leči ako se u bilo kom trenutku nakon primene leka pojave simptomi koji ukazuju na tešku preosetljivost ili sindrom otpuštanja citokina.


Kardiološki poremećaji

Angina pektoris, srčane aritmije kao što su atrijalni flater i fibrilacija, srčana insuficijencija i/ili infarkt miokarda zabeleženi su kod pacijenata koji su primali lek MabThera. Prema tome, pacijenti koji su patili od srčanih oboljenja i/ili su primali kardiotoksičnu hemioterapiju moraju se držati pod strogim nadzorom.


Hematološka toksičnost


Iako lek MabThera nije mijelosupresivan kada se daje kao monoterapija, treba biti oprezan kada se razmišlja o lečenju pacijenata koji imaju < 1,5 x109/L neutrofila i/ili broj trombocita < 75x109/L, jer je kliničko iskustvo u ovoj populaciji još uvek ograničeno. Intravenska formulacija leka MabThera je primenjivana kod 21 pacijenta koji su podvrgnuti autolognoj transplantaciji kostne srži i drugim rizičnim grupama kod kojih je pretpostavljena oslabljena funkcija kostne srži, bez izazivanja mijelotoksičnosti.


Tokom terapije lekom MabThera treba redovno određivati kompletnu krvnu sliku, uključujući i broj neutrofila i trombocita.


Infekcije


Ozbiljne infekcije, uključujući i one sa fatalnim ishodom, mogu se javiti tokom terapije lekom MabThera (videti odeljak Neželjena dejstva). Lek MabThera se ne sme primenjivati kod pacijenata sa aktivnim ozbiljnim infekcijama (npr. tuberkulozom, sepsom ili oportunističkim infekcijama, videti odeljak Kontraindikacije).


Lekari treba da budu obazrivi pri razmatranju primene leka MabThera kod pacijenata sa istorijom rekurentnih ili hroničnih infekcija ili sa postojećim stanjem koje može biti predispozicija za ozbiljnu infekciju (videti odeljak Neželjena dejstva).


Kod pacijenata koji su primali intravensku formulaciju leka MabThera zabeleženi su slučajevi reaktivacije hepatitisa B, uključujući i neke slučajeve fulminantnog hepatitisa sa fatalnim ishodom. Većina ovih pacijenata bila je izložena i citotoksičnoj hemioterapiji. Ograničene informacije iz jednog ispitivanja kod pacijenata sa relapsnom/refraktornom HLL sugerišu da korišćenje leka MabThera može takođe pogoršati ishod primarnih hepatitis B infekcija. Pre početka terapije lekom MabThera treba uraditi skrining na hepatitis B vurus (HBV) kod svih pacijenata. Ovo bi najmanje trebalo da obuhvati HBsAg-status i HBcAb-status. Ovo može biti dopunjeno ostalim odgovarajućim markerima, u skladu sa lokalnim smernicama. Pacijente sa aktivnom bolešću hepatitisa B ne treba lečiti lekom MabThera. Pacijenti sa pozitivnim serološkim nalazima na hepatitis B (bilo HBsAg ili HBcAb) zahtevaju mišljenje specijaliste za bolesti jetre pre početka terapije i treba ih redovno pratiti i lečiti u skladu sa lokalnim medicinskim standardima radi prevencije reaktivacije hepatitisa B.


Veoma retki slučajevi PML prijavljeni su tokom primene intravenske formulacije leka MabThera u terapiji HLL nakon stavljanja leka u promet (videti odeljak Neželjena dejstva). Većina pacijenata primala je rituksimab u kombinaciji sa hemioterapijom ili u okviru transplantacije hematopoetskih matičnih ćelija.


Imunizacija


Nije ispitivana bezbednost imunizacije vakcinama sa živim virusima po primeni terapije lekom MabThera kod pacijenata sa NHL i HLL i vakcinacija vakcinama sa živim virusima se ne preporučuje. Pacijenti lečeni lekom MabThera mogu da prime inaktivisane vakcine. Ipak, odgovor na inaktivisane vakcine može biti smanjen. U jednom nerandomizovanom ispitivanju, pacijenti sa relapsom NHL niskog stepena malignosti koji su primili intravensku formaulaciju leka MabThera kao monoterapiju imali su nižu stopu odgovora na vakcinaciju antigenom tetanusa (16% naspram 81%) i Keyhole Limpet Haemocyanin (KLH) neoantigenom (4% naspram 69% kada je mereno više nego dvostruko povećanje titra antitela) u poređenju sa zdravim nelečenim ispitanicima u kontrolnoj grupi. Za HLL pacijente pretpostavljeni su slični rezultati s obzirom na sličnosti između obe bolesti, ali ovo nije istraženo u kliničkim ispitivanjima.


Srednja vrednost titara antitela na niz antigena (Streptococcus pneumoniae, influenza A, zauške, rubela i varičela) pre terapije održala se tokom najmanje 6 meseci nakon terapije lekom MabThera.

Kožne reakcije


Prijavljene su teške kožne reakcije kao što su toksična epidermalna nekroliza (Lyell-ov sindrom) i Stevens- Johnson-ov sindrom, od kojih neke sa smrtnim ishodom (videti odeljak Neželjena dejstva). U ovim slučajevima, kada se sumnja na povezanost sa lekom MabThera, terapiju treba trajno obustaviti.


Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija


U ovom trenutku, podaci o eventualnim interakcijama drugih lekova sa lekom MabThera su ograničeni.


Kod HLL pacijenata,istovremena primena sa lekom MabThera nije imala efekta na farmakokinetiku fludarabina ili ciklofosfamida. Isto tako, nije bilo uočeno da fludarabin i ciklofosfamid utiču na farmakokinetiku leka MabThera.


Pacijenti sa titrima humanih anti-mišjih antitela ili humanih anti-himerskih antitela (engl. Human Anti- Mouse Antibody/Human Anti-Chimeric Antibody, HAMA/HACA) mogu imati alergijske reakcije ili reakcije preosetljivosti kada se tretiraju drugim dijagnostičkim ili terapijskim monoklonskim antitelima.


Plodnost, trudnoća i dojenje


Kontracepcija kod muškaraca i žena


Zbog dugog vremena zadržavanja rituksimaba kod pacijenata sa deplecijom B ćelija, žene u reproduktivnom dobu moraju koristiti odgovarajuće mere kontracepcije tokom terapije i još najmanje 12 meseci nakon terapije lekom MabThera.


Trudnoća


Poznato je da IgG imunoglobulini prolaze kroz placentnu barijeru.


Broj B ćelija kod novorođenčadi po izlaganju majki leku MabThera nije praćen u kliničkim ispitivanjima. Ne postoje adekvatni i dobro kontrolisani podaci iz ispitivanja na trudnicama, ali su ipak prolazna deplecija B ćelija i limfocitopenija prijavljene kod nekih novorođenčadi čije su majke tokom trudnoće bile izložene leku MabThera. Slična dejstva su primećena i u ispitivanjima sprovedenim na životinjama (videti odeljak Pretklinički podaci o bezbednosti leka u Sažetku karakteristika leka). Zbog toga lek MabThera ne bi trebalo davati trudnicama, osim ukoliko potencijalna korist prevazilazi potencijalni rizik.


Dojenje


Nije poznato da li se rituksimab izlučuje u majčinom mleku. Međutim, budući da se IgG majke izlučuje u mleku, a rituksimab se mogao registrovati u mleku ženki majmuna u fazi laktacije, žene ne smeju da doje dok primaju lek MabThera, niti 12 meseci po okončanju terapije lekom MabThera.


Fertilitet


Ispitivanja na životinjama nisu pokazala štetna dejstva rituksimaba ili rekombinantne humane hijaluronidaze (rHuPH20) na reproduktivne organe.


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Nisu obavljana ispitivanja dejstva leka MabThera na sposobnosti za vožnju ili upravljanje mašinama, mada farmakološka ispitivanja i neželjene reakcije koje su do danas zabeležene ukazuju na to da lek MabThera nema ili ima zanemarljiv uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i rukovanja mašinama.


Neželjena dejstva

Informacije u ovom odeljku odnose se na primenu leka MabThera u onkologiji.

Za informacije u vezi sa primenom leka u indikacijama autoimunih bolesti videti Sažetak karakteristika leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu.


Sažetak bezbednosnog profila


Tokom razvojnog programa, bezbednosni profil formulacije leka MabThera za supkutanu primenu bio je uporediv sa bezbednosnim profilom formulacije za intravensku primenu, uz izuzetak lokalnih kožnih reakcija.

Lokalizovane kožne reakcije, uključujući reakcije na mestu primene injekcije, bile su vrlo česte kod pacijenata koji su primali formulaciju leka MabThera za supkutanu primenu.U ispitivanju faze 3 NHL, SABRINA (BO22334) prijavljene su lokalizovane kožne reakcije kod do 20% pacijenata koji su primali supkutanu formulaciju leka MabThera. Najčešće lokalizovane kožne reakcije u grupi pacijenata koja je primala supkutanu formulaciju leka MabThera bile su eritem na mestu primene injekcije (13%), bol na mestu primene injekcije (7%) i edem na mestu primene injekcije (4%). Događaji primećeni nakon supkutane primene bili su blage ili umerene težine, izuzev jednog pacijenta kod kojeg je prijavljena lokalizovana kožna reakcija 3. stepena (osip na mestu injekcije) nakon prve primene supkutane formulacije leka MabThera (ciklus 2). U grupi pacijenata lečenoj supkutanom formulacijom leka MabThera lokalizovane kožne reakcije bilo kog stepena bile su najčešće tokom prvog ciklusa supkutane primene (ciklus 2), a zatim tokom drugog ciklusa, dok se incidencija smanjivala sa narednim injekcijama. Slični događaji primećeni su u HLL SAWYER ispitivanju (BO25341) i prijavljeni su kod čak 42% pacijenata u grupi pacijenata lečenoj supkutanom formulacijom leka MabThera. Najčešće lokalne kožne reakcije bile su eritem na mestu injektiranja (26%), bol na mestu injektiranja (16%) i oticanje na mestu injektiranja (5%). Dva pacijenta u SAWYER ispitivanju imala su lokalizovanu kožnu reakciju 3. stepena (eritem na mestu ubrizgavanja, bol i otok na mestu ubrizgavanja).


Neželjene reakcije prijavljene pri upotrebi leka MabThera u formulaciji za supkutanu primenu


Rizik od akutnih reakcija koji se dovodi u vezu sa formulacijom leka MabThera za supkutanu primenu procenjen je u tri klinička ispitivanja: SparkThera i SABRINA (dva ispitivanja NHL) i SAWYER HLL ispitivanju.

U ispitivanju SABRINA, teške reakcije povezane sa primenom (≥ stepena 3) prijavljene su kod dva pacijenta (2%) nakon primene formulacije leka MabThera za supkutanu primenu. Ovi događaji uključivali su osip na mestu primene stepena 3 i suva usta.

U ispitivanju SparkThera nisu prijavljene teške reakcije na primenu.

U ispitivanju SAWYER (BO25341), teške reakcije povezane sa primenom (≥ stepena 3) prijavljene su kod četiri pacijenta (5%) nakon primene formulacije leka MabThera za supkutanu primenu. Ovi događaji uključivali su trombocitopeniju 4. stepena i anksioznost 3. stepena, eritem i urtikariju na mestu primene.


Neželjene reakcije prijavljene pri upotrebi leka MabThera u formulaciji za intravensku primenu Non-Hodgkinov limfom i hronična limfocitna leukemija

Ukupan bezbednosni profil leka MabThera u terapiji ne-Hodgkinovog limfoma i HLL zasnovan je na podacima od pacijenata iz kliničkih ispitivanja i postmarketinškog praćenja. Ovi pacijenti lečeni su ili lekom MabThera kao monoterapijom (indukciona terapija ili terapija održavanja nakon indukcione terapije) ili u kombinaciji sa hemioterapijom.


Najčešće prijavljene neželjene reakcije na lek kod pacijenata koji su primali lek MabThera bile su reakcije na infuziju, koje su se kod većine pacijenata javljale pri prvoj infuziji. Incidenca simptoma pri primeni infuzije značajno se smanjuje sa narednim infuzijama i iznosi manje od 1% nakon osam doza leka MabThera.


Infekcije (predominantno bakterijske i virusne) javljale su se kod oko 30-55% pacijenata u kliničkim ispitivanjima na pacijentima sa NHL i kod 30-50 % pacijenata tokom kliničkog testiranja na pacijentima sa HLL.

Najčešće prijavljene ili primećene ozbiljne neželjene reakcije na lek bile su:


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti, u skladu sa važećim propisima.