Početna stranica Početna stranica

Dakarbazin
dakarbazin

UPUTSTVO ZA LEK


Dakarbazin, 100 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju Dakarbazin, 200 mg, prašak za rastvor za injekciju/infuziju


dakarbazin


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da primate ovaj lek, jer ono sadrži informacije koje su važne za Vas.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Dakarbazin i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Dakarbazin

  3. Kako se primenjuje lek Dakarbazin

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Dakarbazin

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije

  1. Šta je lek Dakarbazin i čemu je namenjen

    Lek Dakarbazin pripada grupi lekova koji su poznati kao citostatici. Ovi lekovi utiču na rast malignih ćelija. Lek Dakarbazin Vam je prepisao Vaš lekar za lečenje metastatskog malignog melanoma (maligni tumor kože).


    Lek Dakarbazin kao deo kombinovane hemoterapije se koristi kod:

    • uznapredovale Hodgkin-ove bolesti (maligni tumor limfnog tkiva),

    • uznapredovalog sarkoma mekih tkiva (maligni tumor mišićnog tkiva, masnog tkiva, fibroznog tkiva, krvnih sudova ili drugih potpornih tkiva) kod odraslih (osim mezotelioma, Kapošijevog sarkoma).


      Lek Dakarbazin se može koristiti u kombinaciji sa drugim citostaticima.

  2. Šta treba da znate pre nego što primite lek Dakarbazin Lek Dakarbazin ne smete primati:

    • ukoliko ste alergični (preosetljivi) na aktivnu supstancu, dakarbazin ili na bilo koju od pomoćnih supstanci ovog leka (navedenih u odeljku 6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije);

    • ukoliko je broj belih krvnih zrnaca i/ili krvnih pločica suviše mali (leukopenija i/ili trombocitopenija);

    • ukoliko imate teško oboljenje jetre ili bubrega;

    • ukoliko ste trudni ili dojite.


      Upozorenja i mere opreza

      Razgovarajte se sa svojim lekarom ili farmaceutom pre nego što primite lek Dakarbazin.


      Pre svake primene leka biće sprovedeni testovi analize krvi kako bi se utvrdilo da imate dovoljno krvnih ćelija da biste primili ovaj lek. Pratiće se i funkcija Vaših bubrega i jetre.


      Ne smete primiti živu vakcinu ukoliko primate lek Dakarbazin. To je zbog toga što lek Dakarbazin može da oslabi Vaš imuni sistem i tako poveća verovatnoću da dobijete ozbiljnu infekciju.


      Ne smete koristiti fotemustin ukoliko ste na terapiji lekom Dakarbazin.


      Drugi lekovi i Dakarbazin

      Obavestite Vašeg lekara ili farmaceuta ukoliko uzimate, donedavno ste uzimali ili ćete možda uzimati, bilo koje druge lekove.

      Pošto može doći do interakcija između leka Dakarbazin i drugih lekova, ne savetuje se upotreba nijednog, leka ukoliko o tome niste obavestili svog lekara.


      Posebno, obavestite svog lekara ili farmaceuta ukoliko koristite bilo koji od sledećih lekova ili terapija:

    • Terapija zračenjem ili drugi lekovi koji smanjuju rast tumora (hemoterapija). Upotreba ovih lekova sa lekom Dakarbazin može povećati štetno dejstvo na Vašu koštanu sržu.

    • Drugi lekovi koji se metabolišu putem sistema enzima jetre, citohroma P450.

    • Metoksipsoralen (koristi se u terapiji oboljenja kože, kao što su psorijaza i ekcem) – Upotreba leka Dakarbazin sa metoksipsoralenom može Vas učiniti osetljivijim na sunčevu svetlost (fotosenzitizacija).

    • Fenitoin (koristi se za lečenje napada) – Istovremena upotreba leka Dakarbazin i fenitoina može da poveća verovatnoću da dobijete napade (konvulzije).

    • Ciklosporin ili takrolimus (koristi se za smanjenje imune reakcije organizma) - Ovi lekovi mogu oslabiti Vaš imunsi sistem.

    • Fotemustin (koristi se za lečenje raka kože) - Istovremena upotreba leka Dakarbazin i fotemustina može da dovede do oštećenja pluća.

    • Lekove koji mogu uzrokovati oštećenje jetre, npr. diazepam (koristi se za lečenje anksioznosti, grčeva u mišićima i konvulzija), imipramin (koristi za lečenje simptoma depresije), ketokonazol (koristi se za lečenje gljivičnih infekcija), karbamazepin (koristi se da spreči napade, modifikuje neke vrste bola ili za kontrolu poremećaja raspoloženja), treba izbegavati tokom hemoterapije.

    • Antikoagulansi (lekovi koji se koriste kako bi se sprečilo stvaranje krvnih ugrušaka) - Vaš lekar će odlučiti da li ćete primiti ove lekove i proveriće tendenciju zgrušavanja krvi kod Vas.


    Ne smete primiti živu vakcinu ukoliko primate lek Dakarbazin, tokom i 3 meseca nakon završetka terapije lekom Dakarbazin. To je zbog toga što lek Dakarbazin može da oslabi Vaš imunski sistem i tako poveća verovatnoću da dobijete ozbiljnu infekciju. U toku terapije lekom Dakarbazin možete primiti mrtvu (inaktivisanu) vakcinu.


    Primena leka Dakarbazin sa hranom i pićima

    Tokom hemoterapije ne smete piti alkohol.


    Trudnoća, dojenje i plodnost

    Posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom pre primene bilo kog leka.

    Ukoliko ste trudni ili dojite, mislite da ste trudni ili planirate trudnoću, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu za savet pre nego što uzmete ovaj lek.


    Lek Dakarbazin ne smete primiti ako ste trudni, mislite da ste možda trudni, ili planirate da ostanete trudni. Ne smete dojiti ukoliko ste na terapiji lekom Dakarbazin.

    Morate koristiti efikasnu kontracepciju tokom terapije lekom Dakarbazin. Muškarci treba da nastave sa upotrebom efikasne kontracepcije najmanje 6 meseci nakon završetka terapije lekom Dakarabazin.


    Upravljanje vozilima i rukovanje mašinama

    Lek Dakarbazin može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama zbog njegovih neželjenih dejstava na centralni nervni sistem (dejstva na mozak i nerve) ili mučnine i povraćanja.


  3. Kako se primenjuje lek Dakarbazin

    Lek Dakarbazin će Vam biti dat pod nadzorom lekara specijaliste onkologije (terapija kancera) ili hematologije (proučavanje bolesti krvi). Vaše stanje će biti redovno praćeno na pojavu bilo kojih znakova neželjenih dejstava, tokom i nakon primene terapije.


    Dakarbazin je supstanca osetljiva na svetlost. Lekar ili medicinska sestra vodiće računa o zaštiti dakarbazina od svetlosti tokom njegove primene.


    Koju količinu leka Dakarbazin ćete primiti

    Vaš lekar će izračunati dozu koju ćete primiti. Primenjena doza će zavisiti od vrste tumora i napredovanja bolesti, Vaše telesne površine (m2), krvne slike i drugih antikancerskih lekova i terapija koje trenutno uzimate. Lekar koji sprovodi lečenje će odlučiti u zavisnosti od individualnog slučaja koliko dugo ćete primati ovaj lek.


    Vaš lekar može da izmeni dozu i učestalost doziranja u zavisnosti od rezultata analize Vaše krvi, Vašeg opšteg stanja, daljih terapija i Vaše reakcije na ovaj lek. Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi Vaše terapije, obratite se Vašem lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu.


    Tumor kože (metastatski maligni melanom)

    Uobičajena doza je 200-250 mg/m2 telesne površine, jednom dnevno. Ova doza Vam se daje 5 dana zaredom, svake 3 nedelje. Biće Vam data kao brza injekcija u venu ili kao spora infuzija u venu u trajanju 15-30 minuta.

    Alternativno, može Vam biti data jedna veća doza od 850 mg/m2 telesne površine, svake 3 nedelje. Ova doza

    će Vam biti data kao spora infuzija u venu.

    Tumor limfnog tkiva (Hodgkin-ova bolest)

    Uobičajena doza je 375 mg/m2 telesne površine, svakih 15 dana. Takođe će Vam biti dati lekovi doksorubicin, bleomicin i vinblastin (ova kombinacija se naziva ABVD režim). Ova doza će Vam biti data kao spora infuzija u venu.


    Tumor mišićnog tkiva, masnog tkiva, fibroznog tkiva, krvnih sudova ili drugih potpornih tkiva (sarkom mekih tkiva)

    Uobičajena doza je 250 mg/m2 telesne površine, jednom dnevno. Ova doza Vam se daje 5 dana zaredom,

    svake 3 nedelje. Biće Vam data kao spora infuzija u venu u trajanju 15-30 minuta. Takođe će Vam biti dat lek doksorubicin (ova kombinacija se naziva ADIC režim).


    Pacijenti sa oslabljenom funkcijom bubrega ili jetre

    Ukoliko imate blage ili umerene probleme sa bubrezima ili jetrom, to obično ne zahteva smanjenje doze leka. Ukoliko imate probleme i sa bubrezima i sa jetrom, Vašem telu će trebati više vremena da iskoristi lek i da ga ukloni iz sistema. Vaš lekar Vam može dati manje ovog leka.


    Upotreba kod dece

    Nema posebnih preporuka za primenu ovog leka kod dece, dok dodatni podaci ne budu dostupni.


    Ako ste primili više Dakarbazin nego što treba

    Malo je verovatno da dobijete lek Dakarbazin više nego što je trebalo. Tokom terapije Vi ćete biti pod stalnim nadzorom lekara i medicinske sestre što će obezbediti bezbednu i pravilnu primenu leka.


    Ukoliko ste dobili previše leka Dakarbazin, to može izazvati ozbiljan pad broja krvnih ćelija, može dovesti do potpunog gubitka funkcije Vaše koštane srži. Mogući simptomi uključuju znakove infekcije, modrice zbog povećane sklonosti krvarenju ili umor. Pojava ovih simptoma može biti odložena i do 2 nedelje. Ukoliko mislite da ste dobili previše leka Dakarbazin, odmah obavestite svog lekara ili medicinsku sestru. Biće proveren broj krvnih ćelija, a mogu biti potrebne i suportivne mere poput transfuzije.


    Ako ste zaboravili da primite Dakarbazin

    Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijete lek, tako da nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu, ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.


    Ako naglo prestanete da primate lek Dakarbazin

    O prekidu primene leka odlučuje Vaš lekar.


    Ako imate dodatnih pitanja u vezi primene ovog leka, obratite se Vašem lekaru, medicinskoj sestri ili farmaceutu.


  4. Moguća neželjena dejstva

    Kao i svi lekovi, ovaj lek može da prouzrokuje neželjena dejstva, iako ona ne moraju da se jave kod svih pacijenata koji uzimaju ovaj lek.


    Vaš lekar će razgovarati o ovome sa Vama i objasniti Vam odnos koristi i rizika Vašeg tretmana.


    Recite odmah Vašem lekaru ako primetite neko od sledećih neželjenih dejstava:

    • Znake infekcije kao što su suvo grlo i visoka telesna temperatura

    • Abnormalne modrice ili krvarenje

    • Izraziti zamor

    • Uporno ili teško povraćanje ili proliv

    • Ozbiljne alergijske reakcije - možete iskusiti iznenadni osip koji svrbi, otok ruku, stopala, gležnjeva, lica, usana, usta ili grla (što može izazvati teškoće u gutanju ili disanju) ili možete osetiti da ćete se onesvestiti

    • Žuta prebojenost kože i očiju kao posledica problema sa jetrom

    • Znaci povezani sa problemima na nivou nerava ili mozga kao što su glavobolja, poremećaj vida, napada, konfuzije, letargije ili utrnulost i peckanje lica.

    • Ozbiljni problemi sa jetrom zbog opstrukcije krvnih sudova jetre (veno-okluzivna bolest [VOD] ili Budd-Chiari sindrom) uz uništavanje ćelija jetre, što može biti životno ugrožavajuće. Ako se sumnja na ove komplikacije, Vaš lekar će odlučiti o izboru prave terapije za Vas.


      Sve ovo su ozbiljna neželjena dejstva. Možda će Vam biti potrebna hitna medicinska pomoć.


      U nastavku su navedena sva opisana neželjena dejstva:


      Česta neželjena dejstva leka (mogu da se jave kod najviše 1 na 10 pacijenata koji uzimaju lek)

    • Smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca (anemija)

    • Smanjenje broja belih krvnih zrnaca (leukopenija)

    • Smanjenje broja krvnih pločica (trombocitopenija)

      Promene u broju krvnih ćelija su dozno zavisne i javljaju se kasnije tokom terapije, a najniže vrednosti se javljaju tek nakon 3 do 4 nedelje terapije.

    • Gubitak apetita (anoreksija), mučnina i povraćanje (mogu biti ozbiljni)


      Povremena neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 100 pacijenata koji uzimaju lek)

    • Gubitak kose (alopecija)

    • Povećana prebojenost kože (hiperpigmentacija)

    • Osetljivost na svetlost (fotosenzitivnost) kože

    • Simptomi slični gripu koji uključuju iscrpljenost, jezu, groznicu i bol u mišićima. Ovi simptomi se mogu javiti tokom primene leka ili nekoliko dana nakon što ste primili lek. Ovi simptomi se mogu ponoviti i sledećeg puta kada budete primali dakarbazin.

    • Infekcije


      Retka neželjena dejstva (mogu da se jave kod najviše 1 na 1000 pacijenata koji uzimaju lek)

    • Smanjen broj svih krvnih ćelija (pancitopenija)

    • Teško smanjenje broja granulocita, posebnog tipa belih krvnih zrnaca (agranulocitoza)

    • Teška alergijska (anafilaktička) reakcija koja dovodi do npr. smanjenja krvnog pritiska, otoka ruku, stopala, gležnjeva, lica, usana, usta i grla što može izazvati teškoće u gutanju ili disanju, ubrzanog pulsa, koprivnjače i generalizovanog svraba ili crvenila kože

    • Glavobolja

    • Poremećaj vida

    • Konfuzija

    • Letargija

    • Napadi (konvulzije)

    • Izmenjena osetljivost lica (parestezija lica), utrnulost i zajapurenost u licu nakon primenjene injekcije

    • Proliv (dijareja)

    • Porast vrednosti enzima jetre

    • Poremećena bubrežna funkcija

    • Crvena koža (eritem)

    • Erupcije po koži (makulopapularni egzantem),

    • Koprivnjača (urtikarija)

    • Iritacija na mestu primene


    Ukoliko se lek slučajno ubrizga u tkivo oko vene, to može biti bolno i može da dovede do oštećenja tkiva.


    Možete iskusiti jedan ili više od ovih simptoma. Ukoliko iskusite bilo koje neželjeno dejstvo leka, obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.

    Ukoliko bilo koje neželjeno dejstvo leka postane ozbiljan ili primetite neki neželjeni efekat leka koji nije naveden u ovom uputstvu, molimo Vas obratite se Vašem lekaru ili farmaceutu.


    Prijavljivanje neželjenih reakcija


    Ukoliko Vam se ispolji bilo koja neželjena reakcija, potrebno je da o tome obavestite lekara, farmaceuta ili medicinsku sestru. Ovo uključuje i svaku moguću neželjenu reakciju koja nije navedena u ovom uputstvu. Prijavljivanjem neželjenih reakcija možete da pomognete u proceni bezbednosti ovog leka. Sumnju na neželjene reakcije možete da prijavite Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


    Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

    Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

    website:

    e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs


  5. Kako čuvati lek Dakarbazin

    Čuvati lek van vidokruga i domašaja dece.


    Ne smete koristiti lek Dakarbazin posle isteka roka upotrebe naznačenog na spoljašnjem pakovanju nakon

    „Važi do:“. Datum isteka roka upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca. Lek čuvati na temperaturi do 25°C u originalnom pakovanju radi zaštite od svetlosti.

    Rok upotrebe rekonstituisanog rastvora Dakarbazin 100 mg (200 mg):

    Hemijska i fizička stabilnost rastvora nakon rekonstitucije potvrđena je u toku 24 sata na 20°C, zaštićeno od svetlosti.

    Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne iskoristi odmah, vreme skladištenja tokom upotrebe i uslovi pre upotrebe su odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na 2- 8°C, osim ako je rekonstitucija izvršena u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.


    Rok upotrebe rekonstituisanog i dalje razblaženog rastvora Dakarbazin 100 mg (200 mg): Rekonstituisani i dalje razblaženi rastvor se mora upotrebiti odmah.


    Lek Dakarbazin je namenjen samo za jednokratnu upotrebu.


    Vaš lekar će ukloniti sav neutrošeni sadržaj, a takođe i rastvore sa izmenjenim vizuelnim izgledom leka. Vaš lekar će vizuelno pregledati razblažene rastvore za infuziju i upotrebiće samo bistre rastvore bez čestica.


    Neupotrebljivi lekovi se predaju apoteci u kojoj je istaknuto obaveštenje da se u toj apoteci prikupljaju neupotrebljivi lekovi od građana. Neupotrebljivi lekovi se ne smeju bacati u kanalizaciju ili zajedno sa komunalnim otpadom. Ove mere će pomoći u zaštiti životne sredine.

  6. Sadržaj pakovanja i ostale informacije Šta sadrži lek Dakarbazin

Aktivna supstanca:

Jedna bočica leka Dakarbazin 100 mg, sadrži 100 mg dakarbazina (u obliku dakarbazin-citrata). Jedna bočica leka Dakarbazin 200 mg, sadrži 200 mg dakarbazina (u obliku dakarbazin-citrata).

Posle rekonstitucije leka Dakarbazin 100 mg (200 mg) sadrži 10 mg/mL dakarbazina. Pomoćne supstance:

limunska kiselina i manitol.

Kako izgleda lek Dakarbazin i sadržaj pakovanja

Izgled:

Prašak ili liofilizat bele ili svetložute boje

Pakovanje:

Unutrašnje pakovanje je staklena bočica smeđe boje (Tip I, Ph Eur) zatvorena butil zatvaračem i zaštitnom aluminijumskom kapicom. Zapremina staklenih bočica je 20mL za jačinu leka 100mg i 200mg .

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica jačine leka 100mg ili 200mg i Uputstvo za lek.


Nosilac dozvole i proizvođač

Nosilac dozvole: QUATALIA D.O.O.

Reljina 4/3, Beograd


Proizvođač:

MEDAC GESELLSCHAFT FUR KLINISCHE SPEZIALPRAPARATE M.B.H,

Theaterstraße 6, Wedel, Nemačka


Ovo uputstvo je poslednji put odobreno

Maj 2018.


Režim izdavanja leka:

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.


Broj i datum dozvole:

Dakarbazin, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 100 mg: 515-01-03892-17-001 od 21.05.2018. Dakarbazin, prašak za rastvor za injekciju/infuziju, 200 mg: 515-01-03894-17-001 od 21.05.2018.

------------------------------------------------------------------------------------------------

SLEDEĆE INFORMACIJE NAMENJENE SU ISKLJUČIVO ZDRAVSTVENIM STRUČNJACIMA:


KLINIČKI PODACI


Terapijske indikacije

Dakarbazin je indikovan za terapiju pacijenata sa metastatskim malignim melanomom.


Ostale indikacije za dakarbazin kao deo kombinovane hemoterapije su:


Doziranje i način primene

Doziranje

Dakarbazin se mora primenjivati pod nadzorom lekara specijaliste onkologa ili hematologa.


Dakarbazin je osetljiv na izlaganje svetlosti. Sve rastvore treba na pogodan način zaštititi od svetlosti, takođe i tokom primene (treba koristiti komplet za infuziju otporan na svetlost).


Prilikom primene injekcije treba paziti da se izbegne ekstravazacija u tkiva, pošto će ovo izazvati lokalni bol i oštećenje tkiva. Ako dođe do ekstravazacije, treba odmah prekinuti injektovanje i preostali deo doze ubrizgati u drugu venu.


Mogu se koristiti sledeći režimi. Za detalje treba konsultovati savremenu medicinsku literaturu.


Maligni melanom

Dakarbazin može da se primeni kao jedini lek u dozi od 200-250 mg/m2 telesne površine dnevno, kao i.v. injekcija tokom 5 dana svake 3 nedelje.

Kao alternativa intravenskom bolusu, dakarbazin se može primeniti i kao kratkotrajna infuzija (tokom 15-30 minuta).

Takođe je moguće dati 850 mg/m2 telesne površine prvog dana, a potom jednom na svake 3 nedelje kao intravensku infuziju.


Hodgkin-ova bolest

Dakarbazin se primenjuje u dnevnoj dozi od 375 mg/m2 telesne površine i.v. svakih 15 dana u kombinaciji sa doksorubicinom, bleomicinom i vinblastinom (ABVD režim).


Sarkom mekih tkiva kod odraslih

Kod sarkoma mekih tkiva kod odraslih dakarbazin se primenjuje u dnevnoj dozi od 250 mg/m2 telesne površine i.v. (1-5 dana) u kombinaciji sa doksorubicinom svake 3 nedelje (ADIC režim).


Tokom terapije dakarbazinom treba sprovoditi često praćenje krvne slike, kao i funkcije jetre i bubrega. S obzirom na to da se teške gastrointestinalne reakcije često javljaju, savetuju se antiemetične i suportivne mere.

Pošto se mogu javiti teški gastrointestinalni i hemoragični poremećaji, pre otpočinjanja svakog kursa terapije dakarbazinom mora se napraviti veoma pažljiva analiza koristi i rizika.


Trajanje terapije

Ordinirajući lekar treba individualno da odluči o dužini terapije, uzimajući u obzir tip i stepen osnovnog oboljenja, primenjenu kombinovanu terapiju i odgovor na dakarbazin i neželjena dejstva na njegovu primenu. Kod uznapredovale Hodgkin-ove bolesti, obično se preporučuje primena 6 ciklusa ABVD kombinovane terapije. U metastatskom malignom melanomu i uznapredovalom sarkomu mekog tkiva, trajanje tretmana zavisi od efikasnosti i podnošljivosti konkretnog pacijenta.

Pacijenti sa insuficijencijom jetre i bubrega

Ukoliko postoji samo blaga do umerena renalna ili hepatička insuficijencija, obično nije potrebno smanjenje doze. Kod pacijenata sa kombinovanom insuficijencijom bubrega i jetre, eliminacija dakarbazina je produžena. Međutim, trenutno se ne mogu dati validirane preporuke za smanjenje doze.


Stariji pacijenti

S obzirom na to da je ograničeno iskustvo sa starijim pacijentima, ne mogu se dati posebna uputstva za primenu leka kod starijih pacijenata.


Pedijatrijska populacija

Bezbednost i efikasnost primene dakarbazina kod dece/adolescenata uzrasta < 15 godina još nisu ustanovljene. Nema posebnih preporuka za primenu dakarbazina u pedijatrijskoj grupi, dok novi podaci ne budu dostupni.


Način primene


Brzina primene leka

Doze do 200 mg/m2 mogu da se daju kao spora intravenska injekcija. Veće doze (opsega od 200 do 850 mg/m2) treba primenjivati kao i.v. infuziju tokom 15-30 min.

Preporučuje se provera prohodnosti vene ispiranjem sa 5-10 mL infuzije 0,9 % rastvora natrijum-hlorida ili 5% rastvora glukoze. Iste rastvore treba koristiti posle infuzije da bi se isprao preostali lek iz cevčice.


Posle rekonstitucije vodom za injekcije, bez daljeg razblaživanja infuzionim 0,9% rastvorom natrijum- hlorida ili 5% rastvorom glukoze, dakarbazin od 100 mg i 200 mg su hipoosmolarni (oko 100 mOsmol/kg) i stoga ih treba primeniti sporom intravenskom injekcijom npr. duže od jednog minuta, umesto brzim intravenskim bolusom duže od nekoliko sekundi.


Mere predostrožnosti koje treba preduzeti pre rukovanja ili primene leka

Za uputstva o rekonstituciji leka pre primene, videti odeljak: „Posebne mere opreza pri „odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom) ”.


Kontraindikacije


Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka

Preporučuje se primena dakarbazina samo pod nadzorom lekara - specijaliste onkologije, koji ima mogućnost redovnog praćenja kliničkih, biohemijskih i hematoloških efekata, tokom i nakon terapije.


Ako se jave simptomi funkcionalnog poremećaja jetre ili bubrega, ili simptomi reakcije preosetljivosti, neophodan je hitan prekid terapije. Ako se javi venookluzivna bolest jetre, dalja terapija dakarbazinom je kontraindikovana.


Napomena: Ordinirajući lekar treba da bude svestan retkih, ali teških komplikacija u toku terapije dakarbazinom, koje nastaju usled nekroze jetre zbog začepljenja intrahepatičnih vena. Stoga se zahteva česta provera veličine i funkcije jetre i krvne slike (naročito eozinofila). U pojedinačnim slučajevima gde se sumnja na venookluzivnu bolest, rana terapija visokim dozama kortikosteroida (na primer hidrokortizona 300 mg/dnevno) sa ili bez fibrinolitika kao što je heparin ili tkivnog plazminogen aktivatora, je bila uspešna (videti odeljak: „Neželjena dejstva”).

Dugotrajna terapija može uzrokovati kumulativnu toksičnost koštane srži. Moguća supresija koštane srži zahteva pažljivu kontrolu broja leukocita, eritrocita i trombocita. Hematopoezna toksičnost može zahtevati privremeno obustavljanje ili prekid terapije.


Ekstravazacija leka u toku i.v. primene može izazvati oštećenje tkiva i jak bol.


Istovremenu primenu sa fenitoinom treba izbegavati, jer smanjena resorpcija fenitoina iz gastrointestinalnog trakta može predisponirati pacijenta za konvulzije (videti odeljak: „Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija”).


Dakarbazin je umereno jak imunosupresivni lek. Primena živih vakcina kod pacijenata koji su imunokompromitovani usled terapije hemoterapeuticima poput dakarbazina, može izazvati ozbiljne i potencijalno životno ugrožavajuće infekcije. Stoga, tokom terapije dakarbazinom treba izbegavati imunizaciju živim vakcinama. Uopšteno se savetuje da se vakcine živih virusa koriste sa oprezom nakon prekida hemoterapije i da se pritom uzme u obzir imunološki status pacijenta, koji zavisi i od prisutne bolesti i primene drugih terapija. Žive vakcine ne treba primenjivati 3 meseca nakon završetka hemoterapije. Inaktivisane vakcine mogu da se koriste, ukoliko su dostupne.


Istovremena primena fotemustina može izazvati akutnu plućnu toksičnost (respiratorni distres sindrom odraslih), što može dovesti do smrtnog ishoda. Fotemustin i dakarbazin se ne smeju istovremeno primenjivati.

Treba izbegavati hepatotoksične lekove i alkohol u toku hemoterapije. Kontraceptivne mere

Muškarcima se savetuje da preduzimaju mere kontracepcije tokom i 6 meseci posle prekida terapije.


Pedijatrijska populacija

Primena dakarbazina se ne preporučuje u pedijatrijskoj populaciji, sve dok novi podaci ne budu dostupni.


Za mere opreza prilikom rukovanja lekom, videti odeljak: „Posebne mere opreza pri „odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom) ”.


Interakcije sa drugim lekovima i druge vrste interakcija

U slučaju prethodne ili istovremene terapije koja ima neželjena dejstva na koštanu srž (naročito citostatski lekovi, radijacija), moguće su mijelotoksične interakcije.


Nisu sprovođene studije sa ciljem utvrđivanja fenotipskog metabolizma, ali je identifikovana hidroksilacija osnovnog jedinjenja do metabolita sa antitumorskom aktivnošću.


Dakarbazin se metaboliše citohromom P450 (CYP1A1, CYP1A2 i CYP2E1). Ovo se mora uzeti u obzir ako se istovremeno primenjuju lekovi koji se metabolišu pomoću istih hepatičkih enzima.


Dakarbazin može pojačati efekte metoksipsoralena mehanizmom fotosenzitizacije.


Tokom terapije dakarbazinom treba izbegavati imunizaciju živim vakcinama zbog rizika od ozbiljnih i potencijalno fatalnih infekcija. Savetuje se da se vakcine živih virusa koriste sa oprezom nakon prekida hemoterapije i da žive vakcine ne treba primenjivati 3 meseca nakon završetka hemoterapije. Preporučuje se da se koriste inaktivisane vakcine, ukoliko su dostupne (videti odeljak: „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”).


Rizik od tromboze je povećan kod malignih bolesti; stoga je uobičajena istovremena primena antikoagulantne terapije. Ukoliko pacijent treba da primi oralne antikoagulanse, učestalost praćenja INR (internacionalni normalizovani odnos) mora biti povećana zbog velikih interindividualnih varijabilnosti u koagulaciji i zbog moguće interakcije između antikoagulanasa i citostatika.

Istovremenu primenu sa fenitoinom treba izbegavati, jer smanjena resorpcija fenitoina iz gastrointestinalnog trakta može predisponirati pacijenta za konvulzije (videti odeljak: „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”).


Istovremena primena ciklosporina (i u nekim slučajevima takrolimusa) mora se pažljivo razmotriti, jer ovi lekovi mogu da izazovu prekomernu imunosupresiju i limfoproliferaciju.


Istovremena primena fotemustina može izazvati akutnu plućnu toksičnost (respiratorni distres sindrom odraslih), što može dovesti do fatalnog ishoda. Fotemustin i dakarbazin se ne smeju istovremeno primenjivati.


Plodnost, trudnoća i dojenje

Trudnoća

Pokazano je da je dakarbazin mutagen, teratogen i karcinogen kod životinja. Mora se pretpostaviti da postoji povećan rizik od teratogenih efekata i kod ljudi. Stoga je lek Dakarbazin kontraindikovan tokom trudnoće (videti odeljak: „Kontraindikacije”).

Žene u reproduktivnom periodu moraju koristiti efikasnu kontracepciju tokom terapije. Dojenje

Lek Dakarbazin je kontraindikovan tokom dojenja (videti odeljak: „Kontraindikacije”).


Uticaj leka na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama


Dakarbazin može uticati na sposobnost upravljanja vozilima i rukovanja mašinama zbog njegovih neželjenih dejstava na centralni nervni sistem ili mučnine i povraćanja.


Neželjena dejstva

Učestalost

Veoma česta (> 1/10) Česta (> 1/100, < 1/10)

Povremena (> 1/1000, < 1/100) Retka (> 1/10000, < 1/1000)

Veoma retka (< 1/10000)

Nepoznate učestalosti (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)


Najčešće prijavljena neželjena dejstva na lek su gastrointestinalni poremećaji (anoreksija, mučnina i povraćanje) i poremećaji krvi i limfnog sistema, kao što su anemija, leukopenija i trombocitopenija. Trombocitopenija je dozno zavisna i odložena, sa najnižim brojem trombocita (nadir) često tek posle 3 do 4 nedelje.


Infekcije i infestacije

Povremena Infekcije

Poremećaji krvi i limfnog sistema

Česta

Anemija, leukopenija, trombocitopenija Retka

Pancitopenija, agranulocitoza

Poremećaji imunskog sistema

Retka

Anafilaktičke reakcije

Poremećaji nervnog sistema

Retka

Glavobolje, poremećaj vida, konfuzija, letargija, konvulzije, parestezija lica

Vaskularni poremećaji

Retka Zajapurenost lica


Gastrointestinani poremećaji

Česta

Anoreksija, mučnina, povraćanje Retka

Dijareja

Hepatobilijarni poremećaji

Retka

Nekroza jetre usled venookluzivne bolesti (VOD), Budd-Chiari

sindrom (sa mogućim smrtnim ishodom)

Poremećaji bubrega i urinarnog sistema

Retka

Poremećena renalna funkcija

Poremećaji kože i potkožnog tkiva

Povremena

Alopecija, hiperpigmentacija, fotosenzitivnost Retka

Eritem, makulopapularni egzantem, urtikarija

Opšti poremećaji i reakcije na mestu primene

Povremena

Simptomi slični gripu Retka

Iritacija na mestu primene

Ispitivanja

Retka

Povišene vrednosti enzima jetre (npr. alkalna fosfataza, ASAT, ALAT), povišena vrednost laktatne dehidrogenaze u krvi (LDH), povišena koncentracija kreatinina u krvi, povišena koncentracija uree u krvi


Opis odabranih neželjenih dejstava

Često se javljaju promene u broju krvnih ćelija (anemija, leukopenija, trombocitopenija) koje su dozno zavisne i odložene, sa najnižim brojem krvnih ćelija (nadir) koji se javlja često tek posle 3 do 4 nedelje.

Simptomi slični gripu sa iscrpljenošću, groznicom, povišenom telesnom temperaturom i bolom u mišićima se povremeno javljaju tokom ili često samo nekoliko dana posle primene dakarbazina. Ovi poremećaji se mogu ponovo javiti sa sledećom infuzijom.

U retkim slučajevima opisana je posle primene dakarbazina u monoterapiji ili u kombinaciji sa drugim lekovima, nekroza jetre usled okluzije intrahepatičnih vena (venookluzivna bolest jetre). Generalno, sindrom se javlja tokom drugog ciklusa terapije. Simptomi su uključivali groznicu, eozinofiliju, bol u trbuhu, povećanje jetre, žuticu i šok, koji su se naglo pogoršavali tokom nekoliko sati ili dana. Pošto je opisan smrtni ishod, neophodna je posebna pažnja (videti odeljke: „Doziranje i način primene” i „Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka”).

Smatra se da su promene na mestu aplikacije i pojedina sistemska neželjena dejstva rezultat nastanka fotodegradacionih produkata.

Parestezija i zajapurenost lica se mogu javiti ubrzo po injektovanju.

Alergijske reakcije na koži u obliku eritema, makulopapularnog egzantema ili urtikarije se retko javljaju. Nenamerna paravenska injekcija može izazvati lokalni bol i nekrozu.


Prijavljivanje neželjenih reakcija


Prijavljivanje sumnji na neželjene reakcije posle dobijanja dozvole za lek je važno. Time se omogućava kontinuirano praćenje odnosa koristi i rizika leka. Zdravstveni radnici treba da prijave svaku sumnju na neželjene reakcije na ovaj lek Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS):


Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije Nacionalni centar za farmakovigilancu

Vojvode Stepe 458, 11221 Beograd Republika Srbija

fax: +381 (0)11 39 51 131

website:

e-mail: nezeljene.reakcije@alims.gov.rs

Predoziranje

Primarno predvidljive komplikacije predoziranja su teška supresija koštane srži, eventualno aplazija koštane srži, koja može da bude odložena do dve nedelje. Vreme do pojavljivanja najnižih vrednosti leukocita i trombocita može da bude 4 nedelje. Čak i ako se samo sumnja na predoziranje, neophodna je dugotrajna hematološka kontrola.

Nije poznat nijedan antidot za predoziranje dakarbazinom. Stoga se mora obratiti posebna pažnja kako bi se izbeglo predoziranje ovim lekom.


FARMACEUTSKI PODACI


Lista pomoćnih supstanci

Limunska kiselina Manitol


Inkompatibilnost

Rastvor dakarbazina je hemijski inkompatibilan sa heparinom, hidrokortizonom, L-cisteinom i natrijum- hidrogenkarbonatom.


Rok upotrebe

Rok upotrebe je 3 godine.


Rok upotrebe rekonstituisanog rastvora Dakarbazin 100 mg (200 mg):

Hemijska i fizička stabilnost rastvora nakon rekonstitucije potvrđena je tokom 24 sata na 20°C, zaštićeno od svetlosti.

Sa mikrobiološke tačke gledišta, lek treba upotrebiti odmah. Ako se ne iskoristi odmah, vreme skladištenja tokom upotrebe i uslovi pre upotrebe su odgovornost korisnika i ne bi trebalo da budu duži od 24 sata na 2- 8°C, osim ako je rekonstitucija izvršena u kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.


Rok upotrebe rekostituisanog i dalje razblaženog rastvora Dakarbazin 100 mg (200 mg): Rekonstituisani i dalje razblaženi rastvor se mora upotrebiti odmah.


Posebne mere opreza pri čuvanju

Lek čuvati na temperaturi do 25 °C. Čuvati u originalnom pakovanju, radi zaštite od svetlosti. Rekonstituisane rastvore treba zaštititi od svetlosti.

Za uslove čuvanja nakon rekonstitucije leka, videti odeljak: „Rok upotrebe”.

Priroda i sadržaj pakovanja


Unutrašnje pakovanje je staklena bočica smeđe boje (Tip I, Ph Eur) zatvorena butil zatvaračem i zaštitnom aluminijumskom kapicom. Zapremina staklenih bočica je 20mL za jačinu leka 100mg i 200mg .

Spoljašnje pakovanje leka je složiva kartonska kutija u kojoj se nalazi 10 bočica jačine leka 100mg ili 200mg i Uputstvo za lek.


Posebne mere opreza pri odlaganju materijala koji treba odbaciti nakon primene leka (i druga uputstva za rukovanje lekom)

Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi. Preporuke za bezbedno rukovanje

Dakarbazin je antineoplastični lek i njime treba rukovati u skladu sa standardnim procedurama za citostatike

koji imaju mutagena, karcinogena i teratogena dejstva. Pre započinjanja rada sa njim, treba preduzeti propisane mere opreza sledeći smernice o citotoksičnosti pri rukovanju sa antineoplastičnim lekovima.

Lek Dakarbazin može da otvara samo osposobljeno osoblje i kao kod svih citotoksičnih lekova, moraju se preduzeti mere opreza da bi se izbegla ekspozicija osoblja. Rukovanje citostatskim lekovima treba generalno

izbegavati tokom trudnoće. Pripremanje rastvora za primenu treba sprovoditi u za to određenim prostorijama, radeći na podlozi koja se može prati ili na resorbujućem papiru za jednokratnu upotrebu sa plastičnom poleđinom.

Treba koristiti odgovarajuću zaštitu za oči, rukavice za jednokratnu upotrebu, masku za lice i kecelju za jednokratnu upotrebu. Špriceve i sisteme za infuziju treba pažljivo sastaviti kako bi se izbeglo curenje (preporučuje se upotreba Luerove brave).


Po završetku, svaku izloženu površinu treba temeljno očistiti i obavezno oprati ruke i lice.


U slučaju prosipanja, potrebno je da operateri stave rukavice, maske za lice, zaštitu očiju i kecelju za jednokratnu upotrebu i pokupe prosuti materijal apsorbujućim materijalom pripremljenim u prostoriji za ove svrhe. Prostoriju zatim treba očistiti, a sve kontaminirane materijale prebaciti u kesu ili korpu za citotoksični otpad i zapečatiti do uništavanja.


Priprema za intravensku primenu

Rastvori dakarbazina se pripremaju neposredno pre upotrebe.


Dakarbazin je osetljiv na izlaganje svetlosti. Za vreme primene, kontejner za infuziju i sistem za primenu treba zaštititi od dnevne svetlosti, npr. upotrebom PVC infuzionog sistema otpornog na svetlost. Obični infuzioni sistem treba umotati npr. u folije otporne na ultraljubičasto zračenje.


  1. Priprema leka Dakarbazin 100 mg:

    U aseptičnim uslovima dodati 10 mL vode za injekcije u bočicu leka i protresti dok se ne dobije rastvor. Ovako sveže pripremljeni rastvor, koji sadrži 10 mg/mL dakarbazina (gustina rastvora: = 1,007 g/mL), se primenjuje kao spora injekcija.

    Za pripremu leka Dakarbazin 100 mg za i.v. infuziju, sveže pripremljen rastvor se dalje razblažuje sa 200-300 mL infuzionog 0,9% rastvora natrijum-hlorida ili 5 % rastvora glukoze. Ovaj rastvor se daje kao kratkotrajna infuzija tokom 15-30 minuta.


  2. Priprema leka Dakarbazin 200 mg:

U aseptičnim uslovima dodati 20 mL vode za injekcije u bočicu leka i protresti dok se ne dobije rastvor. Ovako sveže pripremljeni rastvor, koji sadrži 10 mg/mL dakarbazina (gustina rastvora: = 1,007 g/mL), se primenjuje kao spora injekcija.

Za pripremu leka Dakarbazin 200 mg za i.v. infuziju, sveže pripremljen rastvor se dalje razblažuje sa 200-300 mL infuzionog 0,9% rastvora natrijum-hlorida ili 5 % rastvora glukoze. Ovaj rastvor se daje kao kratkotrajna infuzija tokom 15-30 minuta.


Dakarbazin 100 mg i Dakarbazin 200 mg je namenjen samo za jednokratnu upotrebu.

Razblaženi rastvor za infuziju trebalo bi vizuelno ispitati i treba koristiti samo bistre rastvore, bez čestica. Ne upotrebljavati rastvor koji sadrži čestice.

Svaki deo sadržaja preostalog posle primene, kao i rastvore kod kojih je došlo do promene izgleda, treba odbaciti.


Svu neiskorišćenu količinu leka ili otpadnog materijala nakon njegove upotrebe treba ukloniti u skladu sa važećim propisima.