Početna stranica Početna stranica

Episindan
epirubicin

UPUTSTVO ZA LEK


Episindan, liofilizat za rastvor za infuziju, 10mg Pakovanje: bočica, 1 x 10mg Episindan, liofilizat za rastvor za infuziju, 50mg Pakovanje: bočica, 1 x 50mg


Proizvođač: S.C. SINDAN-PHARMA S.R.L.


Adresa: 11 Ion Mihalache Bvd., Bukurešt, Rumunija


Podnosilac zahteva: Actavis d.o.o.


Adresa: Đorđa Stanojevića 12, 11070 N.Beograd, Srbija


Episindan, 10mg, liofilizat za rastvor za infuziju Episindan, 50mg, liofilizat za rastvor za infuziju


epirubicin


Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da koristite ovaj lek.


U ovom uputstvu pročitaćete:


  1. Šta je lek Episindan i čemu je namenjen

  2. Šta treba da znate pre nego što uzmete lek Episindan

  3. Kako se upotrebljava lek Episindan

  4. Moguća neželjena dejstva

  5. Kako čuvati lek Episindan

  6. Dodatne informacije


  1. ŠTA JE LEK EPISINDAN I ČEMU JE NAMENJEN


    Lek EPISINDAN je liofilizat za rastvor za infuziju koji sadrži aktivnu supstancu epirubicin-hidrohlorid. Pripada grupi lekova koji se nazivaju citotoksični lekovi, koji se primenjuju u hemoterpiji. EPISINDAN deluje tako da ćelije koje aktivno rastu, poput ćelija raka, uspore ili zaustave svoj rast i povećava verovatnoću da te ćelije umru. Ovaj lek pomaže u selektivnom ubijanju tkiva raka, a ne normalnog, zdravog tkiva.


    Lek EPISINDAN se koristi u lečenju različitih tipova raka, bilo samostalno ili u kombinaciji sa drugim lekovima. Način na koji se ovaj lek koristi zavisi od vrste raka koji se leči.


    Otkriveno je da je ovaj lek posebno koristan u terapiji raka dojke, jajnika, želuca, creva i pluća. Uz to, ovaj lek se može primenjivati za lečenje raka tkiva koja stvaraju krv, poput malignih limfoma, leukemija i multiplog mijeloma.


    Lek EPISINDAN se takođe može kroz cev ubrizgati direktno u bešiku. To se nekad koristi u lečenju nenormalnih ćelija ili karcinoma zida mokraćne bešike. Može se koristiti nakon drugih terapija da bi se pokušalo sprečavanje ponovnog rasta takvih ćelija.


  2. ŠTA TREBA DA ZNATE PRE NEGO ŠTO UZMETE LEK EPISINDAN


    Lek EPISINDAN ne smete koristiti:


    • Ako imate alergiju (preosetljivost) na aktivnu supstancu epirubicin ili bilo koji od pomoćnih sastojaka leka EPISINDAN (spisak pomoćnih supstanci videti u odeljku 6. ovog Uputstva);

    • Ako dojite;

    • Ako imate mali broj krvih ćelija, pošto ih primena ovog leka može još više smanjiti;

    • Ako ste prethodno lečeni lekom EPISINDAN ili sličnim hemoterapijskim lekovima poput doksorubicina ili daunorubicina, pošto ranija terapija ovim ili sličnim lekovima može povećati rizik od neželjenih dejstava na lek EPISINDAN;

    • Ukoliko ste imali ozbiljnih problema sa srcem u prošlosti, ili ako sada primate terapiju za lečenje srčanih problema;

    • Ukoliko imate akutnu infekciju koja zahvata ceo organizam;

    • Lek EPISINDAN se ne sme primenjivati direktnim ubrizgavanjem u mokraćnu bešiku ukoliko je kod Vas prisutna nekontrolisana urinarna infekcija, zapaljenje mokraćne bešike, krv u urinu, tumori koji prodiru u zid bešike ili ukoliko postoji problem sa postavljanjem katetera.


      Kada uzimate lek EPISINDAN, posebno vodite računa: Recite Vašem lekaru ukoliko:

      • imate poremećaj funkcije jetre ili bubrega

      • primili ste ili treba da primite bilo kakvu vakcinu.


        Ovo će pomoći Vašem lekaru da odluči da li je ovaj lek podesan za Vas.


        Primena drugih lekova


        Molimo Vas recite Vašem lekaru ili farmaceutu ukoliko ste nedavno uzimali druge lekove, čak i one koji se izdaju bez recepta, a naročito sledeće:


        • Cimetidin (lek koji se obično koristi za lečenje čira na želucu i gorušice). Cimetidin može pojačati dejstvo leka EPISINDAN.

        • Blokatore kalcijumskih kanala (lekovi za srce)

        • Hinin (lek protiv malarije)

        • Antibiotike kao što su sulfonoamidi ili hloramfenikol

        • Difenilhidantoin (lek koji se koristi za lečenje epilepsije)

        • Lekove protiv bolova kao što su derivati amidopirina.


      Uzimanje leka EPISINDAN sa hranom ili pićima


      Lek EPISINDAN se primenjuje intravenski tako da uzimanje hrane i pića nije u direktnoj vezi sa primanjem leka.

      Primena leka EPISINDAN u periodu trudnoće i dojenja Trudnoća

      Lek EPISINDAN može da ošteti plod tokom trudnoće. Izbegavajte da ostanete trudni dok Vi ili Vaš partner primate terapiju lekom EPISINDAN. Ukoliko ste seksualno aktivni, preporučuje Vam se upotreba efikasne

      metode kontracepcije da biste sprečili trudnoću tokom terapije, bilo da ste muškarac ili žena. Lek može prouzrokovati urođene mane, i zbog toga je važno da saopštite Vašem lekaru ukoliko mislite da ste trudni.


      Dojenje

      Ne treba da dojite dete dok primate lek EPISINDAN. Pre nego što počnete terapiju ovim lekom potrebno je da

      prestanete da dojite, pošto deo leka može dospeti u Vaše mleko i može naškoditi Vašem detetu. Pitajte Vašeg lekara ili farmaceuta za savet pre nego što uzmete bilo koji lek dok dojite.

      Uticaj leka EPISINDAN na upravljanje motornim vozilima i rukovanje mašinama


      Ne postoje posebne mere opreza , i možete da upravljate motornim vozilom i rukujete mašinama sve dok se osećate u potpunosti oporavljeno nakon Vaše terapije u bolnici.


      Važne informacije o nekim sastojcima leka EPISINDAN

      EPISINDAN liofilizat za rastvor za infuziju, sadrži pomoćnu supstancu metilparahidroksibenzoat. Metilparahidroksibenzoat može izazvati alergiske reakcije, čak i odložene, a izuzetno i bronhospazam.


  3. KAKO SE UPOTREBLJAVA LEK EPISINDAN


    Ukoliko Vam je propisan lek EPISINDAN, dobićete ga isključivo od lekara ili medicinskih sestara sa iskustvom u davanju hemoterapije.


    Lek EPISINDAN će Vam biti dat putem infuzije u venu. Doza se određuje uzimajući u obzir Vašu bolest, visinu i telesnu masu. Lekar će na osnovu Vaše visine i telesne mase iztačunati površinu Vašeg tela; a na osnovu tog podatka će izračunati dozu (doza se obično izračunava kao “miligrami po kvadratnom metru” – mg/m2). Vaš lekar će propisati potrebnu količini leka (dozu) i broj dana terapije u zavisnosti od Vašeg stanja i druge terapije koju možda primate.


    Lek EPISINDAN se takođe može ubrizgati direktno u mokraćnu bešiku, da bi se lečio karcinom mokraćne bešike, ili da bi se pomoglo sprečavanje njegovog vraćanja. Doza zavisi od toga koju vrstu karcinoma mokraćne bešike imate. Kada se ovaj lek ubrizgava direktno u mokraćnu bešiku, uputiće vas da ne pijete bilo kakvu tečnost pre terapije da bi se izbeglo razređivanje leka urinom u Vašoj bešici.


    Mada ponekad jedan ciklus terapije može biti dovoljan, uobičajeno je da Vaš lekar preporuči naredne cilkuse na 3 do 4 nedelje. Možda će biti potrebno nekoliko ciklusa da bi se Vaša bolest stavila pod kontrolu i da biste se Vi bolje osećali.


    Redovni pregledi dok ste na terapiji lekom EPISINDAN kod Vašeg lekara


    Vaš lekar će redovno vršiti sledeće preglede:


    • Krvi – da bi se utvrdilo da li postoji manji broj krvnih ćelija, a to je stanje koje može zahtevati lečenje;


    • Funkcije srce – oštećenje srca se može javiti kod primene visokih doza leka EPISINDAN. To se ne mora otkriti tokom više nedelja, i zato su potrebna redovna ispitivanja tokom ovog perioda;


    • Jetre – prate se analize (testovi funkcije jetre ) u krvi da bi se utvrdilo da li lek EPISINDAN loše utiče na funkciju Vaše jetre;


    • Nivoa mokraćne kiseline u krvi – lek EPISINDAN može povećati nivo mokraćne kiseline u krvi što može prouzrokovati nastanak gihta. Ukoliko je nivo mokraćne kiseline previsok može Vam biti propisan još jedan lek za kontrolu ovog stanja.


      Ako ste uzeli više leka EPISINDAN nego što je trebalo


      Primena visokih doza može pogoršati neželjena dejstva poput rana u ustima ili može smanjiti broj belih krvnih zrnaca (koje se bore protiv infekcije) i krvnih pločica (koje pomažu zgrušavanje krvi) u Vašoj krvi. Ukoliko se ovo dogodi, možda će biti potrebno da primate antibiotike ili transfuzije krvi. Rane u ustima se mogu lečiti tako da budu manje neprijatne dok ne zarastu.


      Ako ste zaboravili da uzmete lek EPISINDAN


      Vaš lekar ili medicinska sestra će se pobrinuti da redovno dobijate lek, tako da nije verovatno da će neka doza biti izostavljena. Međutim, recite Vašem lekaru ili bolničkom farmaceutu ako mislite da su zaboravili da Vam daju dozu leka.


      Ako naglo prestanete da uzimate lek EPISINDAN


      Lek EPISINDAN u obliku intravenske infuzije primićete isključivo u zdravstvenoj ustanovi koja ima obučeno osoblje i neophodne uslove za primenu leka. Vaš lekar će izračunati neophodnu dozu leka i vreme primene, a u skladu sa Vašim stanjem.


  4. MOGUĆA NEŽELJENA DEJSTVA


    Kao i svi drugi lekovi, lek EPISINDAN može imati neželjena dejstva, iako se ona ne javljaju kod svih pacijenata.


    Molimo Vas odmah kontaktirajte Vašeg lekara ili medicinsku sestru ukoliko primetite neko od sledećih neželjenih dejstava.


    Iako su retki (mogu se javiti kod 1/10000 do 1/1000 pacijenata koji primaju lek), ovi simptomi mogu biti ozbiljni:

    • Osećaj vrtoglavice, groznice, nedostatak daha sa stezanjem u grudima ili grlu ili osip koji svrbi. Ova vrsta alergijske reakcije može biti veoma ozbiljna.


      Veoma česta moguća neželjene dejstva (mogu se javiti kod najmanje 1/10 pacijenata koji primaju lek):

    • Može se smanjiti broj belih krvnih zrnaca (koje se bore protiv infekcije), što povećava verovatnoću nastanka infekcije ili groznice.

    • Mali broj crvenih krvnih zrnaca (anemija) koji može prouzrokovati da se osećate umorno i letargično.

    • Opadanje kose – može biti obimno. Kod muškaraca brada može prestati da raste. Kosa obično ponovo izraste kad završite sa terapijama.

    • Urin prebojen u crveno (što je normalno i povezano sa bojom leka). Potrebno je da obavestite lekara ukoliko se boja ne vrati na normalnu nakon nekoliko dana ili ukoliko mislite da u Vašem urinu ima

      krvi.


      Česta moguća neželjena dejstva (mogu se javiti kod 1/100 do 1/10 pacijenata koji primaju lek):

      • Infekcije

      • Gubitak apetita

      • Osećaj žeđi (dehidratacija)

      • Naleti vrućine

      • Bol ili rane u ustima, koji se ne moraju javiti sve dok ne prođe 3-10 dana nakon terapije

      • Gorušica, mučnina, povraćanje ili proliv

      • Bol, crvenilo, osećaj pečenja ili bockanja na mestu injekcije

      • Iritacija mokraćne bešike ili oštećenje zida bešike (koje se naziva nekroza).


        Povremena moguća neželjena dejstva (mogu se javiti kod 1/1000 do 1/100 pacijenata koji primaju lek):

    • Lek može uticati na krvne pločice (ćelije koje pomažu zgrušavanje krvi), što može dovesti do toga da Vam se lakše stvaraju modrice ili da krvarite. Ukoliko se to dogodi, važno je da zatražite medicinsku

      pomoć.

    • Oticanje, crvenilo, bolovi u nogama koji mogu biti povezani sa ugrušcima krvi.


      Retka moguća neželjena dejstva (mogu se javiti kod 1/10000 do 1/1000 pacijenata koji primaju lek)

      • Kada je ovaj primenjen u kombinaciji sa drugim lekovima protiv karcinoma, kod nekih pacijenata


        razvila se retka vrsta leukemije (karcinom belih krvnih zrnaca) nakon završetka terapije.

      • Umor, slabost i osećaj hladnoće

      • Mali broj spermatozoida

      • Odsustvo menstruacije

      • Borba za vazduh, nedostatak daha, oticanje trbuha, nogu ili članaka, tečnost u plućima (znaci zastojne srčane slabosti)

      • Poremećaj na EKG-u, nepravilni otkucaji srca, oboljenje srčanog mišića

      • Promene u vrednostima enzima jetre

      • Povišen nivo mokraćne kiseline u krvi što može izazvati giht.


        Nepoznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu dostupnih podataka)

        • Infekcija krvi

        • Zapaljenje pluća

        • Unutrašnje krvaranje

        • Zapaljenje oka ( konjuktivitis i keratitis)

        • Šok

        • Promena boje kože i noktiju

        • Osetljivost na svetlost

        • Ugrušci krvi, uključujući ugrušak u plućima koji može prouzrokovati bol u grudima i nedostatak daha.


        Ukoliko se kod Vas javi neko od gore navedenih neželjenih dejstava, ili ukoliko primetite neko drugo neželjeno dejstvo koje nije navedeno u Uputstvu, odmah to recite Vašem lekaru.


  5. KAKO ČUVATI LEK EPISINDAN


    Rok upotrebe

    Rok upotrebe neotvorene bočice: četiri (4) godine.


    Nemojte koristiti lek Episindan posle isteka roka upotrebe. Rok upotrebe se odnosi na poslednji dan navedenog meseca.


    Rokupotrebenakonrekonstitucije: upotrebiti odmah


    Hemijska i fizička stabilnost rekonstituisanog rastvora koncentracije 2mg/ml je potvrđena za period od:

    • najviše 24 sata, na temperaturi do 25°C, zaštićeno od svetlosti,

    • najviše 48 sati na temperaturi od 2-8ºC (frižider).


      Sa mikrobiloške tačke gledišta, rekonstituisani rastvor treba odmah upotrebiti. Ako se odmah ne upotrebi, odgovornost za vreme i uslove čuvanja pre upotrebe preuzima korisnik, a ono ne bi smelo da bude duže od 24 sata na 2-8ºC, osim ako se rastvaranje vrši pod kontrolisanim i validiranim aseptičnim uslovima.


      Čuvanje


      Uslovi čuvanja neotvorene bočice: lek ne zahteva posebne uslove čuvanja. Čuvati lek van domašaja i vidokruga dece!


      Neupotrebljeni lek ili ostaci leka se uništavaju u skladu sa važećim propisima za citotoksične lekove.

  6. DODATNE INFORMACIJE


Šta sadrži EPISINDAN bočica sa liofilizatom za rastvor za infuziju


Dobijeni rastvor, koncentracije 2mg/ml epirubicin-hidrohlorida, se dodatno razblažuje sa sterilnom vodom za injekcije ili 0,9% rastvorom natrijum-hlorida.


Date su sledeće zaštitne preporuke zbog toksičnosti prirode ove supstance: